Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evlatlığa gerçeği söyleme kılavuzu

Giriş Tarihi: 23.12.2015
Evlatlığa gerçeği söyleme kılavuzu

Bakanlık, ailelere "evlatlık çocuk" rehberi hazırladı: "4-6 yaş aralığında gerçeği söyleyin", "Seni karnımda değil, kalbimde büyüttüm, deyin", "Sorduğu kadarına yanıt verin", "Ona biyolojik ailesini asla kötülemeyin"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından "evlat edinme" ve "evlat edinildiğinin söylenmesi" konusunda kapsamlı iki rehber kitapçık hazırlandı. Rehberde, evlatlık çocuğu bulunan ailelere yönelik öneriler şöyle:
"KARNIMDA DEĞİL, KALBİMDE BÜYÜTTÜM": Ona "ben annen olarak seni karnımda büyütmedim ama babanla birlikte seni kalbimizde büyüttük" diyerek bu durumu anlatabilirsiniz. Kaygılarınızı anlıyoruz ama bilin ki yalnız değilsiniz.
4-6 YAŞ ARALIĞINDA SÖYLEYİN: Yapılan çalışmalar, çocukların bu durumu normal kabul ederek, sorun yaşamamaları için evlat edinmenin açıklanacağı en uygun zamanın çocuğun henüz sosyalleşmediği okul öncesi dönem olduğunu göstermektedir. Bu açıdan 4-6 yaş aralığı uygun dönemdir. Onunla bu konuyu olabildiğince erken dönemde konuşmalısınız.
SİZDEN ÖĞRENSİN: Çocuklar, evlat edinildiklerini evlat edinen ailelerinden öğrenmelidir. Sağlıklı bir duygusal bağ ancak güvenle devam ettirilir. Her çocuğun kendi gerçeğini bilme hakkı vardır.
SORDUĞU KADARINA YANIT VERİN: Çocuğunuza bunu söylerken, kaygıdan uzak rahat bir duruş içinde, yalın ve net bir ifadeyle, yaşına uygun cümlelerle hareket etmeye özen gösterin. Mutlaka sorduğu kadarına yanıt verin. Çocuğunuz biyolojik ebeveyni hakkında sorular sorarsa, ona asla biyolojik ailesini kötüleyen cümleler kurmayın.
SÖYLEMEZSENİZ...: Çocuğunuza evlat edinildiğini söylememeniz başta size güvenini sarsacaktır. Çocuğunuz ileride bir başkasından ya da resmi kayıtlardan büyük olasılıkla öğrenecektir. Bu durum, diğer insanlarla iletişimi de bozulan çocuğun yaşamında onulmaz yaralar açılmasına neden olur. Çocuğunuza bu gerçeği anlatırken, profesyonel bir destek almanızda fayda var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evlatlığa gerçeği söyleme kılavuzu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN