Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eşinin organlarıyla hayata bağlanan hastaları etti

Giriş Tarihi: 24.12.2015 11:37

Antalya'da beyin ölümü gerçekleşen eşi Figan Yıldırım'ın organlarını bağışlayan Seyfettin Yıldırım, eşinin organlarıyla hayata tutunan hastaları inde duygusal anlar yaşadı. Yıldırım, “Sizleri görünce ne kadar hayırlı bir iş yaptığımızı anladım. Siz eşimin organlarını yaşatın, o da sizi yaşatsın" dedi.

Antalya Adliyesi'nden emekli 51 yaşındaki Figan Yıldırım, 15 Aralık günü beyin kanaması geçirince özel bir hastaneye götürüldü. 2 gün sonra Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedaviye alınan Yıldırım'ın, beyin ölümü gerçekleşti. Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Koordinatörü Nilgün Keçecioğlu, Yıldırım'ın eşi Seyfettin Yıldırım ile için görüştü. Seyfettin Yıldırım, eşi ve kendinin 2 yıl önce organlarını bağışladıklarını belirterek, bağışçı olacaklarını söyledi. Organları bağışlanan Figan Yıldırım'ın 2 böbreği, karaciğeri ve korneaları 3 hastaya can, 2 hastaya da ışık oldu. Bağışlanan böbrekler 50 yaşındaki Samsunlu Murat Yasan ile 44 yaşındaki Mustafa Bulut'u, karaciğer ise 10 yıldır Hepatit B'ye bağlı karaciğer hastası 44 yaşındaki Abdullah Şahin'e nakledildi.

'ACIMIZI UNUTTUK, SİZİNLE SEVİNDİK'

Eşini toprağa verdikten sonra nakilli hastaları hastanedeki odalarında eden Seyfettin Yılmaz, duygu dolu anlar yaşadı. Kelimelerle ifade edemeyeceği duygularla dolduğunu söyleyen Seyfettin Yıldırım, "O cana can katan, yaşamayı ve yaşatmayı seven bir insandı. Sizde can bulması sizlerin tekrar hayata dönmesi bizim için en büyük mutluluk. Acımızı unuttuk, sizinle sevindik. Sizleri görünce ne kadar hayırlı bir iş yaptığımızı anladım. Siz eşimin organlarını yaşatın, o da sizi yaşatsın. Sizlere tekrar tekrar geçmiş olsun diyor, acil şifalar diliyorum" diye konuştu.
Eşinin hastalanmadan bir gün önce Antalya Yardım Gönüllüleri ile Suriyeli çocukları giydirdiğini aktaran Yıldırım, "Sizlere uzun ömürler diliyorum. Yeni hayatınızda mutluluklar diliyorum. İnsan yaşatmak kadar güzel bir şey yok" diye konuştu. Nakledilen karaciğer ile hayata bağlanan Abdullah Şahin ise "Bizi sevindirdi, inşallah kendisi de cennettedir, Allah ondan razı olsun" dedi

TOPLUM BİLİNCİ ÖNEMLİ

Organ Nakli Merkez Koordinatörü Nilgün Keçecioğlu ise "Tüm toplum böyle bilinçli olmalı. Bu bir vasiyet o vasiyeti yerine getirirken kendisinin bildirmesi yeterli ancak biz yine de ailesinin onayını aldık. Bu ailece verilmiş bir karardı. Organ bağışı insan olmanın gereğidir. İnsanın son nefesini verdikten sonra başka bir insanın nefes almasını sağlamaktır. Bu kararı vermek de insan olmanın en üst noktasıdır. Bilinçli bir aile ile karşılaşmış olmak çok önemli ve güzel" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eşinin organlarıyla hayata bağlanan hastaları ziyaret etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN