Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni havalimanının tasarımı belli oldu

İstanbul Yeni Havalimanı'nın Hava Trafik Kontrol si için dünyanın alanında önemli isimlerinin katıldığı konsept tasarım yarışması sonuçlandı, yarışmayı AECOM ve Pininfarina kazandı. Şirket yetkilisi, çiçeğinden esinlenerek tasarladığı Hava Trafik Kontrol Kulesi'nin İstanbul Yeni Havalimanı'na simgesel anlamda çok şey katacağını belirtti

Giriş Tarihi: 24.12.2015 23:36 Güncelleme Tarihi: 24.12.2015 23:38
Yeni havalimanının kule tasarımı belli oldu

İstanbul Yeni Havalimanı'nın Hava Trafik Kontrol si için dünyanın alanında önemli isimlerinin katıldığı konsept tasarım yarışması sonuçlandı. Yarışmayı figüründen esinlenerek tasarladığı çalışmasıyla AECOM ve Pininfarinakazandı.

Havalimanının işletmeci firması İGA açıklamasına göre, İstanbul Yeni Havalimanı'nın "Hava Trafik Kontrol Kulesi" için dünyanın önde gelen tasarımcılarını davet ederek başlattığı konsept tasarım yarışması sonuçlandı.

İstanbul Yeni Havalimanı'nın 'Hava Trafik Kontrol Kulesi'ni dünyanın alanında önemli firmalarından olan AECOM ve Pininfarina tasarlayacak.

Kulenin esin kaynağı lale çiçeği


Açıklamada görüşlerine yer verilen İGA CEO'su Yusuf Akçayoğlu, AECOM ve Pininfarina'nın lale çiçeğinden esinlenerek tasarladığı Hava Trafik Kontrol Kulesi'nin İstanbul Yeni Havalimanı'na simgesel anlamda çok şey katacağını belirtti.

Dünyanın en büyük havacılık merkezi projelerinden biri olarak kabul gören ve Türkiye'nin uluslararası havacılık sektöründeki rolünü zirveye taşıyacak olan İstanbul Yeni Havalimanı'nın en önemli unsurlarından biri olan Hava Trafik Kontrol Kulesi'nin tasarım yarışmasıyla belirlemek istediklerini anımsatan Akçayoğlu, "Dünyanın önemli firmaları yarışmaya birbirinden değerli tasarımlarıyla katıldı. Zorlu bir seçim sürecinden sonra AECOM ve Pininfarina'nın lale çiçeğinden esinlenerek tasarladığı konsept kule tasarımını seçtik. Kulenin yapımına önümüzdeki yılın mayıs ayında başlayacağız. Hava Trafik Kontrol Kulesi'ni 2017 yılının ekim ayında tamamlamayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

DEV PROJELERDEKİ SON DURUM

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni havalimanının kule tasarımı belli oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN