Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Dostluk artarak devam edecek'

Giriş Tarihi: 26.12.2015
'Dostluk artarak devam edecek'

Ebedi Türk-Japon dostluğunun temellerinin atıldığı 1890'daki Ertuğrul Fırkateyni kazasını anlatan 'Ertuğrul 1890' filmi için gala yapıldı. Birçok ünlü ismin katıldığı gala gecesinde Başbakan Davutoğlu da iki ülkenin dostluk ilişkilerine vurgu yaptı

Yönetmenliğini Mitsutoshi Tanaka'nın üstlendiği, senaryosunu Eriko Komatsu'nun yazdığı, dünya sinema tarihinin ilk Türk-Japon ortak yapımı 'Ertuğrul 1890' filminin galası önceki akşam Zorlu PSM'de yapıldı. Bu yıl dostluklarının 125. yılını kutlayan Japonya ile Türkiye'nin ilk ortak sinema filmi olan 'Ertuğrul 1890'ın galasına Başbakan Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Hanım ile katılırken geceye Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal,Hükümet Sözcüsü Ömer Çelik ve Japonya Büyükelçisi Yutaka Yokoi de katıldı. Kenan Ece'nin iki başrol karakterini canlandırdığı filmin kadrosunda Japon sinemasının tanınmış oyuncularından Seiyo Uchino ve Shioli Kutsuna ile Naoto Takenaka, Yui Natsukawa, Toshiyuki Nagashima, Takashi Sasano, Yukiyoshi Ozawa da bulunuyor. Filmin gösterimi öncesi tüm oyuncular Başbakan Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ve Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'la birlikte basın mensuplarına poz verdi. Filmde rol alan oyuncuların ortak mesajı ise "Türkiye ile Japonya'nın kuvvetli dostluk bağlarını daha ileri noktalara taşınacağını ümit ediyoruz" şeklinde oldu. Gala töreni başlamadan önce birçok isim Başbakan Davutoğlu ile selamlaşmak için birbiriyle yarıştı.

EKİPLE BİR ARAYA GELDİ
Başbakan Davutoğlu iki ülkenin geçmişten günümüze gelen güçlü dostluk ilişkilerinden bahsederken bu dostluğun gelecekte de artarak devam edeceğini vurguladı. Başta yönetmen Mitsutoshi Tanaka olmak üzere Türk sinemasının en iddialı filmlerinden biri olan 'Ertuğrul 1890'ın yapımında emeği geçen tüm oyuncu ve ekibe teşekkürü bir borç bildiğini dile getirdi. Siyaset, sanat, medya ve iş dünyasından çok sayıda önemli konuğun yoğun katılımıyla gerçekleşen 'Ertuğrul 1890'ın galasında ayrıca Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ve Japonya Büyükelçisi Yutaka Yokoi de birer konuşma yaptı.

GECEYE ÜNLÜ AKINI
Galaya, İpek-Ömer Faruk Sorak, Orhan Gencebay-Sevim Emre çifti, Muazzez Ersoy, Nil Karaibrahimgil, Yusuf Sezgin, Selda Alkor, Burak Kut, Sibel Taşçıoğlu, Alina Boz, İzzet Yıldızhan gibi birçok ünlü isim de katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Dostluk artarak devam edecek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN