Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Noel'de dualar barış için

Türkiye'de yaşayan Hıristiyanlar, İstanbul'dan Mardin'e kadar farklı şehirlerde Noel'i kutlarken, ayinlerde Ortadoğu başta olmak üzere, barış ve dostluk duaları edildi, hediyeler paylaşıldı

Noel'de dualar barış için
Türkiye'de yaşayan Hıristiyanlar, Hz. İsa'nın doğum günü olarak kabul edilen Noel'i farklı şehirlerde barış dualarıyla ve coşkuyla kutladı. İşte yurdun dört bir yanından Noel manzaraları:
İstanbul Fatih'teki Fener Rum Patrikhanesi'nde bulunan Aya Yorgi Kilisesi'nde ve Beyoğlu'ndaki Saint Antoine Kilisesi'nde ayin düzenlendi. Aya Yorgi Kilisesi'nde Patrik Bartholomeos'un yönettiği ayine, Türkiye'den ve yurtdışından çok sayıda Hıristiyan katıldı. Bartholomeos, kilise girişinde mum yakıp dua etti. Saint Antoine Kilisesi'ndeki ayinde ise terör tehlikesine karşı barış duası okundu.
Antakya Ortodoks Kilisesi'ndeki ayini papazlar Dimitri Doğum ve Jan Dellüller yönetti. İlahiler okundu, dualar edildi, hediyeler paylaşıldı. İskenderun'daki Ortodoks ve Katolik kiliselerinde de birer ayin düzenlendi. Ortodoks papaz Dimitri Yıldırım ve Katolik başpapaz Maximiliano Veres ayinde barış mesajı verdi.

MERSİN VE İZMİR'DE AYİN

Mersin'deki Latin İtalyan Katolik Kilisesi ve Ortodoks Kilisesi'nde Noel dolayısıyla ayin yapıldı. Rahip Francis Dondu'nun yönettiği ayinde, ilahiler ve İncil'den bölümler okundu. Tarihi kilisede ayine katılanlar, mum yakıp dua ettikten sonra birbirlerine sarılarak Noel'i kutladı.
Mardin'deki Hıristiyan cemaati, Noel'i her yıl olduğu gibi Kırklar Kilisesi'ndeki ayinle kutladı. Ayini Mardin ve Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen ile Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriel Akyüz yönetti. Ayinde Türkiye ve Suriye'deki çatışmaların son bulması için dua etti. Artuklu ilçesinde de restore edilerek yeniden hizmete açılan Mardin Protestan Kilisesi'nde 60 yıl aradan sonra Noel kutlaması yapıldı. Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Süryanice dualar edildi.
Hıristiyanlar, Hıristiyanlık için Kudüs'ten sonra en kutsal yer olarak kabul edilen Selçuk'ta bulunan Meryem Ana Evi'nde ise Noel ayini için buluştu. Rengarenk ışıklarla süslenen İzmir Meryem Ana Evi'nde dua eden Hıristiyanlar, daha sonra Polonyalı rahip Maciej Sokolowski öncülüğünde Hz. İsa'nın içinde bulunduğu tasvir edilen bir sepetle mumlar eşliğinde Betanya Şapeli'ne yürüdü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Noel'de dualar barış için
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN