Türkiye'nin en iyi haber sitesi

pazarı nedeniyle kapatıldı

Giriş Tarihi: 29.12.2015 12:42
Canlı hayvan pazarı virüs nedeniyle kapatıldı

Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki pazarının bölgede görülen yeni bir nedeniyle tedbir amaçlı kapatıldığı bildirildi.

Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı Veterinerlik İşleri ve Mezbahalar Şube Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, ülke geneli ile Adıyaman, Hatay, Adana ve Gaziantep'te görülmeye başlanan, sığır cinsi hayvanlarda hastalık yapıp genç hayvanlarda ölümlere sebep olan yeni bir tip şap ü (A Nepal-84) tespit edildiği belirtildi.

Şap hastalığının yurt genelinde yaygın olarak seyretmesi nedeniyle kentteki pazarının tedbir amaçlı kapatıldığı belirtilen açıklamada, "Hayvan pazarlarının kapalı olması, bazı illerde tüm hayvan hareketlerinin durdurulmuş olması ve hastalığın yayılımının engellenmesi amacıyla Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu toplanarak ilimiz Onikişubat ilçesi Malik Ejder Mahallesi'nde bulunan canlı kapatılmıştır" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, il genelinde doğrudan ruhsatlı mezbahalarda kesime sevk hariç, canlı büyük ve küçükbaş hayvan sevkıyatı ile hayvan giriş çıkışının ikinci bir komisyon kararına kadar yasaklandığı bildirildi.

Alınan karar doğrultusunda, yetiştiricilerin zarar görmemeleri için alınan kararlara azami şekilde riayet etmeleri, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarını aşılatmaları istendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Canlı hayvan pazarı virüs nedeniyle kapatıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN