Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi kaleyi duvar yazılarıyla kirlettiler

Bartın'ın Amasra ilçesinde, Roma döneminde yapılan, Bizanslılar, Cenevizliler, Osmanlılar ve Cumhuriyet döneminde gördüğü tadilatlarla yaşatılan UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan tarihi Amasra Kalesi'nin duvarlarına yazılan yazılar büyük tepki topladı.

Giriş Tarihi: 29.12.2015 15:27 Güncelleme Tarihi: 29.12.2015 15:39
Tarihi kaleyi duvar yazılarıyla kirlettiler
Üç ana giriş kapısı bulunan kale duvarlarının sprey boya kullanılarak kirletilmesine tepki gösteren vatandaşlar, yapılanları sorumsuzluk olarak niteledi. Vatandaşlar, sorumluların bulunarak cezalandırılmasını ve verilen tahribatın onarılarak, kalenin korunmasını istediler.
İlçe sakinlerinden Sevcan Karabacak, "Bu kale Amasra'mızın tarihini ortaya seren en önemli eser. Yapılanlar sorumsuzluk örneğidir. Tarihe karşı yapılan bu tutum utançtır. Yetkililer, buna önlem almalıdır. İnsanlarımız da daha duyarlı olmalıdır. Tarihimizin değerini bilmemiz gerekiyor" dedi.


ROMA DÖNEMİ ESERİ

Roma döneminde yapılmış olan Amasra Kalesi, Bizanslılar, Cenevizliler, Osmanlılar zamanında ve Cumhuriyet döneminde de büyük onarımlar gördü. Kale, Sormagir ve Zindan Kalesi adında iki ana kütleden oluşuyor. Boztepe'deki Sormagir kalenin 'Kemere' denilen bir köprüyle ilçeye bağlantısı bulunuyor. Kalenin kuzeydoğusunda Büyükliman Kapısı, batısında Küçükliman Kapısı, güneyinde Zindan Kapısı yer alıyor. Sormagir Kalesi'ne, Kemere Köprüsü'ne halk arasında 'Ganarık kapı' olarak bilinen tonozlu ana kapıdan girildikten sonra Küçükliman ve Hacıdenizi yönlerinde iki katlı kapıdan çıkış yer alıyor.


BİNLERCE ZİYARETÇİYİ AĞIRLIYOR


Sormagir Kalesi'nin kapıdan batıya doğru uzanan surları ile doğu ve kuzeydoğusunu çevreleyen surların birçoğu yıkılmış durumda. Kapıya bitişik batı surlarının 50 metrelik bir kısmı ise hala ayakta. Amasra Kalesi'nin kuzeydoğu-güneydoğu arasındaki doğu surlarının uzunluğu 65 metre, üzerinde 8 adet burç bulunan güney surlarının uzunluğu ise 300 metre. Kemere Köprü'den itibaren de büyük bölümü yıkılan kuzey surlarının uzunluğu 200 metre olan kale yıl boyunca binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi kaleyi duvar yazılarıyla kirlettiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN