Eşinin böbreğini aldı, iki çocuk dünyaya getirdi

Genetik hastalık nedeniyle ömür boyu sondayla yaşayacak olan Eylem Dündar 6 yıl önce eşinin verdiği böbrekle hayata tutundu ve ardından 2 sağlıklı evlat dünyaya getirdi

Giriş Tarihi: 4.1.2016
Eşinin böbreğini aldı, iki çocuk dünyaya getirdi
İstanbul'da yaşayan Eylem ve Ramazan Dündar çifti, 15 yıl önce evlendiklerinde hiçbir sağlık sorunları yoktu. Fakat o zaman 25 yaşında olan Eylem Dündar, hamileyken aniden rahatsızlandı. Bebeği karnında öldü, düşük yaptı. Bunun sebebi ise, doğuştan gelen nörojen mesane hastalığıydı. Böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. 7.5 yıl boyunca diyalize girdi. Ramazan Dündar eşine böbreğini vermek istedi ancak maddi nedenlerle bu mümkün olmadı. Üstelik ailesi de oğullarının böbreğini vermesine şiddetle karşı çıkıyordu. Ramazan Dündar, bu sözler üzerine ailesi ile görüşmeyi kesti. Devlet, ameliyat ücretini karşılamaya başlayınca da eşine böbreğini verdi. Eylem Dündar da 2 yıl içinde 2 evlat dünyaya getirdi.
BU MUCİZEYİ DAHA ÖNCE HİÇ DUYMADINIZ!

'BU MUTLULUK HER ŞEYE DEĞER'
Eylem Dündar günde 6 kez idrarını TAK adı verilen sondaya yapıyor. Bu ömür boyu böyle devam edecek. Ancak her şeye rağmen mutlu. Yaşadıklarını ise şu sözlerle anlatıyor: "Annem ben çok küçükken vefat etmiş. Babam ve üvey annem, böbrek vermek istedi. Ama o dönem hastaneler bıçak parası alıyordu, çok pahalıydı. Şimdi artık SGK karşılıyor. 13 Aralık 2009'da eşimle böbrek kardeşi olduk. Çocuğum olmasını çok istiyordum. 13 yıl bekledim. İlk hamileliğimde hiç zorlanmadım, çalışıyordum üstelik. Eşim hep destek oldu. 2.5 aylıkken diğer oğluma hamile kaldım tamamen plansız şekilde. Hamilelik dönemlerinde bazen günde 8-10 kere idrarımı sondaya yapmak durumda kalsam da her şeye değer... Hani 'Böbreğini verme, yarım insan olursun' diyorlar ya; biz yarımşardan dört kişi olduk."
2016'DA ÇALIŞILACAK EN İYİ YABANCI ŞİRKETLER!

DÜNYADAKİ NADİR ÖRNEKLERDEN

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi Nefroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer de şunları anlattı: "Ülkemizde insanların böbrek nakli olmaması için değişik engeller öne sürülüyor. Bunlardan biri de; herhangi bir sebebe bağlı olmadan mesanesi çalışmayan, her gün aralıklarla sonda kullanması gerekli olan hastalardır. Ekibimizin bu şekilde nakil yaptığı 30'un üzerinde hasta vardır. Bu hasta da mesanesi çalışmasa da böbrek nakli olunabileceğini ve üstelik nakil sonrasında iki sağlıklı çocuk doğurabileceğini gösteren dünyadaki nadir örneklerden biridir."

ŞEHİT BABASINDAN PKK'YA SERT MESAJ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eşinin böbreğini aldı, iki çocuk dünyaya getirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN