Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir ürünün organik olduğunu nasıl anlarız?

Son yıllarda şehir hayatının karmaşası, kalabalık, yoğun çalışma temposu ve çevre faktörleri özellikle büyük şehirlerde yaşayan bireyleri doğal yaşama yönlendirdi. Özellikle yiyip içtiklerimiz ve giydiklerimizin doğal olmasına özen gösteriyoruz. Organik kavramı da bu ihtiyaçlar neticesinde hayatımıza girdi. Özellikle tükettiğimiz yiyeceklerin organik olmasına özen gösteriyoruz. Bununla birlikte giyimde de organik kavramı son yıllarda kendini göstermeye başladı. Gerek mağazalarda gerek dijital mecralarda sıklıkla hem yetişkin hem de çocuklar için organik kıyafet satışlarına rastlıyoruz.

Giriş Tarihi: 5.1.2016 11:26
Bir ürünün organik olduğunu nasıl anlarız?
Peki her organik organik midir? Bir ürünün organik olduğunu tüketiciler nasıl anlayabilir? Organik ürünleri seçerken nelere dikkat edilmeli? 2013'te kurulan Türkiye'nin %100 organik üretim yapan ve bunu uluslararası GOTS sertifikasıyla tescilleyen çocuk giyim firması Organickid'in sahibi Merve Akıncı organik ürün tercih edeceklere önemli uyarılarda bulunuyor. Amerika'da tekstil eğitimi alan ve organik pazarı yakından inceleme fırsatı bulan Akıncı "Ülkemizde her organik denen ürün tamamıyla organik olmayabilir. Önemli olan organik sertifikalı olmasıdır" diyor. İşte Akıncı'dan organik ürün kullanmak isteyenlere önemli tavsiyeler…

Önemli Olan Sertifikaya Sahip Olması


"Her organik denen ürün tamamıyla organik olmayabilir. Önemli olan organik sertifikalı olmasıdır. Örneğin tekstil sektöründe Control Union tarafından denetlenerek verilen GOTS sertifikası bir ürünün organik olup olmadığı konusunda büyük önem taşır. GOTS sertifikasına sahip ürünler ham maddeden, üretime, dikime ve paketlemeye kadar denetlenmektedir. Bu sertifikaya sahip üretici firmalar bir sertifika numarasına sahiptir. Genellikle ürün üzerinde bu numara mevcuttur. GOTS sayfasından bu sertifika numarası dolayısıyla üretici firma bulunabilir. Böylelikle tüketici ürününü organik olup olmadığından emin olabilir."

Nasıl anlaşılır?

"Piyasada gördüğümüz organik adı altında satılan ürünlerinde sertifikasının olup olmadığını tüketicinin sorması gerekiyor. Hangi sertifikaya sahip olduklarını öğrenmek tüketicinin bir ürünün gerçekten organik olup olmadığını anlaması için önemlidir. GOTS sertifikalı ürünler genellikle logoyu de etiketlerinde basılı olarak bulundurabilirler. Buradan da anlaşılabilir."

"Bazı üreticiler sadece pamuğu veya kumaşı organik olarak üretip diğer aşamalarını organik standartlarında yapmayabilir. Baskı, aplike, aksesuar paketleme gibi bolümler GOTS standartları dışında yapılmış olabilir. Bu üreticilerde ürünlerine 'organik' diyebilir. Yalnız sertifikalı satamazlar. Genellikle fiyatları aşağıda tutabilmek adına bazı üreticiler bu yola başvurabiliyor. Bunu çok büyük markalarda da görebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz her zaman sertifikalı organik ürün tercih edilmesidir."

Neden Önemli?

"Organik giysi kullanımı çocuklarda olduğu kadar yetişkinlerde de çok önemlidir. Yalnız bebek ve çocuklarımızın cildi yetişkinlere göre çok daha hassas olduğundan onlara öncelikli olarak organik tercih etmeliyiz. Cildimize temas eden maddelerin neredeyse %60'ini gözenekler yoluyla emilir. Bu doğrultuda, hassas cilde sahip bebeklerimiz bizden daha büyük risk altındadırlar. Bebeklerde sık olarak görülen cilt problemleri, kızarıklık, egzama ve tahriş bu zararlı kimyasallardan dolayı meydana gelebilir. Ayni problemler hassas ciltli yetişkinlerde de görülebilir. Bu sebepten kendimizi organik bir yasama adapte eder halde olmalıyız. Organik giysileri organik veya doğal deterjan ve sabunla yıkamalı. Yine evimizdeki temizlik ürünlerinde de mümkün olduğunca fazla kimyasaldan kaçınmalıyız."

Az Kimyasalla Yıkanmalı
"Organik deterjan, doğal sabun rendeleri, zeytinyağlı sabunlarla yıkanabilir. Mümkün olduğunca az kimyasal barındıran bir deterjanla ve yumuşatıcıyla yıkanması tavsiye edilir. Aksi halde ürün organik özelliğini kaybeder."

Organik Renksiz Değildir!
"Organik tekstilin ilk piyasaya girişi boyama işlemi olmadan gerçekleşti. Zamanla boyama aşaması da zararlı kimyasal barındırmayan boyama ve fixleme işlemiyle mümkün oldu. Boyama işlemlerinde bulundurulan ağartıcı ve AZO boyar gibi zararlı maddeler kullanılmadan açık renk, canlı renk ve koyu renkli tekstil ürünlerini de organik olarak üretmek mümkün oldu. Buna ek olarak boyama işlemi organik ürünlerde organik ürünlerde ayrı bir maliyet olarak ortaya çıkıyor. İşlem organik boyama olduğundan, fiyatlar 1 iken, organik boyamaya 2 olabiliyor. Ürünün maliyeti otomatik olarak yukarı çıkıyor ve üretici kimi zaman bundan kaçınıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir ürünün organik olduğunu nasıl anlarız?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN