Kışın doğalgaz havalandırması menfezlerini kapatmayın uyarısı geldi

Giriş Tarihi: 5.1.2016 14:41 Güncelleme Tarihi: 11.1.2016 09:30
Sürmeligaz İşletme Müdürü İhsan Salman, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve don olaylarının yaşanabileceğini belirterek, gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.
Sürmeligaz İşletme Müdürü İhsan Salman, üzücü olaylarla karşılaşmamak için doğal gaz kullanıcılarının tedbir almaları, doğalgaz kullanımına geçmeden önce baca ve kombi bakımlarını mutlaka yaptırmaları gerektiğini belirterek, Doğalgaz kullanımında hassasiyet gösterilmesi gerekiyor. Doğalgaz, tatsız, renksiz, kokusuz olması nedeniyle sessiz katil diye tanımlanan karbonmonoksitin yapısında karbon bulunan fosil yakıtlarda, tam yanmama nedeniyle ortaya çıkarak zehirlenmelere yol açabilmektedir. Bu sebeple özellikle havalandırmalarının kapatılmaması gerekmektedir dedi.
HAVALANDIRMA MENFEZLERİNİZİ ASLA KAPATMAYIN
En sık tekrarlanan hataların başında özellikle kış mevsiminde soğuk gelmesin diye havalandırmanın kapatıldığını ifade eden Salman, Ortam havasını tamamlayan havalandırma menfezlerinin kapatılmış olması, bacalarda ve duman kanalında oluşan deformasyonların tespit edilip sorunların yetkili kişilerce giderilmeyip, yetkisiz firmalarca yapılmasının en büyük hataların başında geliyor. Havalandırma menfezlerini asla kapatmayın. Güvenli doğal gaz kullanımı için ayrıca, bacalı cihazların baca temizliğinin yılda bir kez yetkili baca temizleme firmalarına yaptırılmalı gerekiyor. Kombi, şofben, soba ve kazan gibi yakıcı cihazların baca sensörlerinin mutlaka çalışıyor olmasının şart olması gerekiyor diye konuştu.
Salman, ortamda doğalgaz kokusu hissedilmesi durumunda, ortamın havalandırılarak sayaç vanasının kapatılıp hiçbir müdahale yapmadan '187 Doğal Gaz Acil' hattına bilgi vermeleri gerektiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kışın doğalgaz havalandırması menfezlerini kapatmayın uyarısı geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN