Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'daki lar protesto edildi

'ın Washington Büyükelçiliği önünde, Suudi Arabistan'da Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr dahil 47 kişinin edilmesini protesto için gösteri düzenlendi

Giriş Tarihi: 5.1.2016 23:51
Suudi Arabistan'daki idamlar protesto edildi

Merkezi Washington'da bulunan Irak ve Körfez ülkelerine ait sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin bir araya geldiği gösteriye, savaş karşıtı leriyle tanınan Code Pink adlı grup da destek verdi.

Suudi yönetimine karşı pankartlar açan ve sloganlar atan göstericiler, kraliyet ailesinin yaptıklarından dolayı uluslararası mahkemede yargılanması gerektiğini savundu.

İran asıllı Amr Ziyad adlı gösterici, Suudi Arabistan'ın "Şii halka karşı muamelesiyle bölgede şiddeti teşvik ettiğini" iddia ederek, " edilen şeyhin cenazesini istiyoruz" dedi.

Suudi Arabistan'ın tanınmış Şii din adamlarından Nemr, 2011 yılında Bahreyn'deki gösterilerle eş zamanlı Suudi Arabistan'ın kuzeydoğusunda yer alan Katif kentindeki muhalif protestoların ardından 2012 yılında "protestoları teşvik etmek, fitne çıkarmak, güvenlik güçlerine direnmek ve ateş açmaya çalışmak" gibi suçlamalarla gözaltına alınmıştı. Suudi Arabistan yönetimi, cumartesi günü aralarında Suudi Arabistan vatandaşı Nemr'in de bulunduğu 47 kişinin idam cezasının infaz edildiğini duyurmuştu. İran'ın Nemr'in idamına tepki göstermesinin ardından Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binası göstericilerce ateşe verilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suudi Arabistan'daki idamlar protesto edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN