Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hademe Hasan'ın filmi birinci oldu

Resim öğretmeni Hakan Sümer'in görev yaptığı okulda çekip başrolü temizlik görevlisi Hasan Genç'e verdiği "Sonuç" adlı 4.5 dakikalık film, İnsan Hakları Kısa Film Yarışması'nı kazandı

Giriş Tarihi: 6.1.2016
Hademe Hasan'ın filmi birinci oldu
İstanbul Arnavutköy'deki Taşoluk Anadolu Lisesi'nde görev yapan resim öğretmeni Hakan Sümer (45), Türkiye Avrupa Birliği delegasyonunun düzenlediği "İnsan Hakları" konulu kısa film yarışmasına katıldı. Sümer, "Sonuç" isimli 4.5 dakikalık filmi görev yaptığı okulda çekti. Oyuncuları da okuldan seçti. Okulun temizlik görevlisi Hasan Genç başrolde yer alırken, onun çocukluğunu ise öğrenci Yakup Berat, "dayakçı öğretmen"i yine aynı okulun öğretmeni Mennan Kızıltunç canlandırdı. Filmde, yanlış cevabından ötürü küçük yaşta öğretmeninden dayak yiyen ve yaşadığı travma nedeniyle bütün geleceği etkilenen bir adamın hikâyesi anlatılıyor.

50 FİLM ARASINDAN SIYRILDI

Cannes Film Festivali'nde gösterime giren "Bıyık" filminin yapımcısı ve "Sürmene Bıçağı" belgeselinin yönetmeni olan Hakan Sümer hazırladığı bu kısa filmle birinci oldu. Dünyanın dört bir tarafından gönderilen 50 kısa film arasından Sümer'in "Sonuç" isimli filmi birincilik ödülünü kazandı. Filmi bir günde çektiğini ve iki günde kurguladığını anlatan Sümer, "Şiddetin her anımızda bizi bulduğu bir toplumda büyüdük. Dayak okulda, işte, askerde, sokakta... Otorite, evire çevire şekillendirdi ruhumuzu, bir tarafımız hep sakat kaldı. Bir eğitimci olarak şiddeti terbiye aracı gören anlayışı eleştirmek istedim" dedi. Filmin başrol oyuncusu Hasan Genç ise "Bana, 'Bir film çekeceğim, oynar mısın' dedi. Ben de 'Okula faydası olacaksa oynarım' dedim. Hayatımda ilk kez kamera karşısına geçtim. Okulda hangi kıyafeti giyiyorsam onunla oynadım" dedi. Yarışmanın birincisine ödül olarak HD kamera ve lens verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hademe Hasan'ın filmi birinci oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN