Akdeniz’de 13 ton esrar operasyonu

Türk güvenlik güçleri, 4 günlük sıcak takip sonunda Bolivya bandıralı bir gemiye, Libya açıklarında helikopter destekli operasyon yaptı. Uluslararası sulardaki bu ilk operasyonda, 13 ton preslenmiş toz esrar ele geçirildi

Giriş Tarihi: 7.1.2016
Akdeniz’de 13 ton esrar operasyonu
Türk güvenlik güçleri, Akdeniz'e kıyısı bulunan Türkiye ve Avrupa ülkelerini hedef alan uyuşturucu baronlarına yönelik uluslararası sularda ilk kez bir operasyon düzenledi. "Narkoterör" operasyonu için 4 gün sıcak takip yapıldı. 1 helikopter ile 2 geminin katıldığı operasyonda 10 kişilik "Narkotim" ekibi ile Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı 2 operasyon timi görev aldı.

HAVA VE DENİZDEN TAKİP...

Bolivya Bandıralı "Jolie" adlı gemi, Libya açıklarında kıstırıldı. Yabancı uyruklu 9 mürettebatı gözaltına alınan gemide, 500 milyon dolar değerinde 13 ton preslenmiş toz esrar ele geçirildi. Akdeniz açıklarında küçük gemilere paylaştırılıp servis edilmesi planlanan uyuşturucunun arkasında PKK, DEAŞ ve Hizbullah gibi terör örgütlerinin olduğu değerlendirildi. Operasyon, geçen yıl kurulan Uyuşturucu ile Mücadele Daire Başkanlığı'nın kontrolünde gerçekleştirildi. Uluslararası sularda Bolivya bandıralı bir gemide uyuşturucu kaçakçılığı yapılacağı bilgisi doğrultusunda Uyuşturucu ve Psikotrop Maddelerin Kaçakçılığına Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi'nin ilgili maddesi kapsamında, İçişleri Bakanlığı'nın onayı ve Bolivya Hükümeti'nin işbirliğiyle Dışişleri Bakanlığı'na yetkilendirme talebi yapıldı. Talep üzerine Türk güvenlik güçlerinin gemiye operasyon düzenlemesine izin verildi. Harekete geçen Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi Başkanlığı ekipleri, 2 Ocak Cumartesi günü Suriye'nin Tartus Limanı'ndan hareket eden "Jolie" adlı Bolivya Bandıralı gemiyi takibe aldı. Ankara'dan gönderilen 10 kişilik "Narkotim" ekibi ile Sahil Güvenlik'e bağlı 2 operasyon timinin bulunduğu 2 gemi ve 1 helikopter, uyuşturucu yüklü gemiyi yakın takibe aldı. Sabah saatlerinde limandan ayrılan gemi, sağanak yağış ve aşırı sis nedeniyle zaman zaman gözden kaybolmasına rağmen koordinatlardan izi sürüldü.

AKDENİZ'DE PAZARLANACAKTI

2 Ocak günü sabah erken saatlerde başlayan takip, önceki gün öğlen saatlerine kadar sürdü. İçinde Avrupa ülkeleri uyruklu 9 mürettebatın bulunduğu gemi Libya Tobruk Limanı'nın kuzeydoğusundaki uluslararası sularda durduruldu. Etrafı sarılan gemiye operasyon timleri indirilerek mürettebat etkisiz hale getirildi. Gemide yaklaşık 100 ton hintkenevirinden 13 ton toz esrara dönüştürülerek preslenmiş uyuşturucu madde ele geçirildi. Uyuşturucunun, Suriye'nin kontrolsüz bölgelerindeki imalathanelerde üretildiği ve PKK, DEAŞ, Hizbullah gibi terör örgütlerine ait olduğu değerlendirildi. Piyasa değeri 500 milyon dolar olan uyuşturucunun, küçük gemilere yüklenip Akdeniz'e kıyısı olan Türkiye ile diğer Avrupa ülkelerinde piyasaya sürülmesinin hedeflendiği belirtildi.

İTALYAN POLİSİNE DE DESTEK VERDİLER
Uyuştu rucu ile Mücadele Daire Başkanlığı ekiplerince kasım ayında da İtalyan güvenlik birimlerine bilgi paylaşımında bulunulduğu belirtildi. İtalyan polisi, Türk birimlerinden aldıkları istihbarat doğrultusunda Sicilya açıklarında bir gemide 13.6 ton preslenmiş toz esrar ele geçirdi. Türk polisinin, İtalya'ya giderek yerinde tespit ve bilgi alışverişi yaptığı öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdeniz’de 13 ton esrar operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN