Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'da Bade için seferberlik

Giriş Tarihi: 7.1.2016
Avrupa'da Bade için seferberlik
Hollanda'da yaşayan Trabzonlu Muhammet Çakır'ın kan kanserine yakalanan 4 yaşındaki kızı Bade için Avrupa'daki gurbetçiler ile Türkiye'deki birçok kentte yardımseverler seferber oldu. Sosyal medya aracılığıyla Bade için yardım isteyen baba, herkesi ilik vermeye davet ederek uçak, konaklama gibi tüm masrafları karşılama sözü verdi.

İLİK NAKLİ OLMASI ŞART

35 yıl önce Hollanda'ya giden Trabzon Yomralı Muhammet Çakır'ın 3 çocuğundan biri olan Bade'ye geçen 14 Temmuz'da kan kanseri teşhisi konuldu. Dünyalar güzeli Bade'nin hastalığı ender görülen türdü. Hastalığı yüksek risk kapsamına alınan Bade, Rotterdam Erasmus MC Hastanesi'ne yatırıldı. Yoğun bakıma alınan Bade, kemoterapiye başladı. Ancak küçük kızın vücudu kemoterapiye cevap vermedi. İlaçlara rağmen ilikteki kanserli hücre sayısının düşmesi beklenirken yüzde 40'lara çıktı. Doktorlar aileye ilik naklinin şart olduğunu söyleyince, anne baba ve kardeşlerinden ilik alındı. Ancak uygun ilik bulunamadı. İlik arayışları devam ederken Bade, yeniden 14 hafta sürecek kemoterapi tedavisine başladı.

MASRAFI KARŞILAYACAK

Baba Çakır, şöyle seslendi: "Ricam, iliğinizin haritasını çıkartıp bana bildirmeniz. Bunun için her şehirde bulunan ilik bankaları ve yetkili laboratuvarlarda kan vermeniz gerekmekte. Uygun donör bulunursa pasaport, vize, seyahat gibi tüm masraflar karşılanacaktır." SABAH'a konuşan baba Çakır, Hollanda'daki ilik bankasına 1 yılda 800 kişinin kayıt yaptırdığını, Bade'nin duyulmasından sonra 2.5 haftada 450 kişinin başvurduğunu söyledi. Avrupa'daki gurbetçi ve hatta yabancıların yanı sıra Hollanda Gönüllüler Vakfı da Bade için seferberlik başlattı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'da Bade için seferberlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN