Tarihi caminin indeki lar söküldü

'nin İlçesi'ndeki tarihi Çoban Mustafa Camii duvarına konulan mermerlere yerleştirilen lar söküldü. Tarihi dokunun yeniden ortaya çıkarılması için çalışmalar başlatıldı.

Giriş Tarihi: 7.1.2016 11:20 Güncelleme Tarihi: 7.1.2016 11:26
Tarihi caminin tuvaletindeki pisuvarlar söküldü

Çoban Mustafa Paşa tarafından 1510 yılında yaptırılan 'deki Çoban Mustafa Paşa Camii ve Külliyesi erkek inde yaptırılan lar tepkiler üzerine söküldü. Tarihi caminin duvarlarına monte edilen mermerlerin üzerine pisuvarlar monte edilirken, aralara ise mermer paravanlar konulmuştu. Pisuvarları çıkarılıp, duvara monte edilen mermer ve lavabolar sökülürken, mermerlerin duvara monte edilmesi için kullanılan beton da kazınmaya başlandı.

Tuvaletin eski haline getirilmesi için Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'nun onayladığı proje uygulanmaya başlandı.2011 ile 2014 yılları arasında külliye, cami, fil ahırları, hazirelerin onarımını ve çevre düzenlemesini yaptıran , tuvaletler dahil diğer kalan bölümleri Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nca onaylanan projeler doğrultusunda restorasyonun yapılması amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı'na tahsisini yaptığını, projeye ve tarihi dokuya uygun olmayan pisuvarların söküldüğünü, eserin eski haline getirilmesi için çalışmalara başlandığını açıkladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi caminin tuvaletindeki pisuvarlar söküldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN