Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uyuşturucu gemisine operasyonun detayları

Giriş Tarihi: 7.1.2016 16:47 Güncelleme Tarihi: 7.1.2016 17:24
Uyuşturucu gemisine operasyonun detayları

Türk Güvenlik güçleri, Libya Tobruk Limanı'nın kuzeydoğusunda uluslararası sularda, uyuşturucu madde taşıdığı belirlenen Bolivya bandıralı gemiye yönelik hava destekli operasyon gerçekleştirmişti....

Tümamiral Hakan Üstem, operasyon hakkında soruları yanıtladı.. Üstem, geminin Bolivya bandıralı olduğunu ve uyuşturucunun 12 - 13 ton kadar esrar olduğunu ifade etti.

AKDENİZ'DE 13 TON ESRAR OPERASYONU

İŞTE OPERASYONUN DİĞER DETAYLARI:


Türk güvenlik güçlerinin Libya Tobruk Limanı'nın kuzeydoğusunda uluslararası sularda, uyuşturucu madde taşıdığı belirlenen Bolivya bandıralı gemiye yönelik hava destekli operasyonunda, 10 yabancı uyruklu kişinin gözaltına alındığı, şüphelilerin söz konusu gemiyle Türkiye'ye getirilmekte olduğu bildirildi.

Uyuşturucu gemisine operasyonun detayları


Emniyet Genel Müdürlüğü Uyuşturucu ile Mücadele Daire Başkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, uyuşturucu ile mücadele polisleri, istihbari çalışmalar sonucunda deniz yolu ile Avrupa ülkelerine uyuşturucu madde taşımak isteyen suç örgütlerine yönelik etkin bir çalışma sürdürüyor.

Bu kapsamda Suriye'deki bir limandan fazla miktarda uyuşturucu madde yüklenen geminin yola çıktığı bilgisini alan Türk polisi, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve ilgili kurumlarla da işbirliğine girerek, Libya Tobruk Limanı kuzeydoğusunda uluslararası sularda Bolivya bandıralı gemiye yönelik hava destekli operasyon düzenledi. Operasyonda, 13,6 ton toz esrar maddesi, değişik konteynerlere zulalanmış halde ele geçirildi. Kaynağının Suriye olduğu değerlendirilen toz esrar maddesinin preslenerek, Suriye'deki bir limanda konteynerler içinde zulalanarak gemiye yüklendiği, Avrupa ülkelerine dağıtılmasının amaçlandığı belirlendi.

Operasyonda, gemide bulunan yabancı uyruklu 10 kişinin gözaltına alındığı, şüphelilerin söz konusu gemiyle Türkiye'ye doğru getirilmekte olduğu öğrenildi. Türk güvenlik güçlerinin Akdeniz'deki olumsuz hava şartlarına karşın başarılı bir operasyon düzenlediği belirtildi.

İşte uyuşturucu gemisine operasyonun görüntüleri

ELEKTRİK AKSAMINI KESTİLER


Operasyon başlatıldığında öncelikle geminin bütün elektrik aksamının kesildiği, gemide bulunan şüphelilerin herhangi bir iletişime geçmemeleri için iletişim kanallarının devre dışı bırakıldığı öğrenildi. Söz konusu geminin römorkör kılavuz tekne ile çekilerek Mersin veya Marmaris limanına getirilmekte olduğu bildirildi. Gemide gözaltına alınan şüphelilerin soruşturmasını Türkiye cumhuriyet savcılarının yürüteceği kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uyuşturucu gemisine operasyonun detayları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN