Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Makbule Hanım'ın çeyiz sandığı Dörtyol'da bulundu

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde Atatürk'ün Kız Kardeşi Makbule Hanım'ın Dörtyol'da bıraktığı 80 yıllık sandık bulundu ve İlk Kurşun Müzesine teslim edildi.

Giriş Tarihi: 8.1.2016 08:06 Güncelleme Tarihi: 8.1.2016 08:22
Makbule Hanım'ın çeyiz sandığı Dörtyol'da bulundu
Dörtyol Belediyesi Başkan Yardımcısı Yaşar Gürakan ve Basın Yayın ekibi Atatürk'ün Kız Kardeşi Makbule Hanım'ın Dörtyol'da bıraktığı 80 yıllık sandığa ulaştı.

Milli Ruhun Şahlandığı Şehir Dörtyol'da 25 yıl yaşayan Makbule Hanım (Makbule ATADAN) burada kendisine manevi evlat olarak edindiği Yıldız Telmen ve Zeynel Abidin ATADAN'a bıraktığı 80 yıllık sandık ve 75 yıllık el arabası bulundu.Dörtyol Belediyesi Başkan Yardımcısı Yaşar Gürakan ve Dörtyol Belediyesi Basın Yayın Ekibinin ulaştığı sandıklar Yıldız Telmen'in isteği doğrultusunda İlk Kurşun Atatürk Müzesine sergilenmek üzere teslim edildi.Ziyaret sırasında konuşan Makbule Hanım'ın Manevi Kızı Yıldız Telmen,"Ben 8 yaşındayken tanıştığım Makbule Hanım beni çok severdi. Bir gün babam İsmail Hakkı Telmen'e gelerek 'Ben Yıldız'ı manevi kızım olarak Ankara'ya, manevi oğlum olarak Zeynel Abidin'i İstanbul'a götürmek istiyorum.' dedi. Babam da benim tek kızım var o burada kalsın, oğlumu götürebilirsin" dedi.

Bizlere çok iyi bakardı. Biz yemek yerken Kur'an okurdu. Sabah abdestsiz yatağından dışarı çıkmazdı. Abim kendisinin şoförlüğünü yapardı ve Fahri Korutürk'e kadar Cumhurbaşkanlık Koruma Alayında Şoför olarak devam etti. Makbule Hanım 25 yıl boyunca Dörtyol'da yaşadı. Senede 2 ay İstanbul'a giderdi. Yılın geri kalanını Dörtyol'da geçirirdi. Bana bir gün kendi çeyizinde kullandığı çeyiz sandığını verdi. İlerde sende evlendiğinde bu sandığı kullanırsın diyerek bana hediye etmişti. Bende yıllardır sakladım. İlk gün ki özelliğini kaybetmeden muhafaza ettim. Dörtyol'da Atatürk Müzesi açıldığını duydum ve oğlum Mustafa Kemal'e bu sandığı o müzeye vermemiz gerektiğini söyledim. Sandık için bana bir çok kez para teklif ettiler ama ben hiçbirini kabul etmedim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Makbule Hanım'ın çeyiz sandığı Dörtyol'da bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN