Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yalıdaki hasara bilirkişi tespiti

Giriş Tarihi: 9.1.2016
Yalıdaki hasara bilirkişi tespiti

Kanlıca'da Ethem Pertev Yalısı'na çarpan kuru yük gemisinin yalıya verdiği zarar, bilirkişi tarafından 370 bin lira olarak tespit edildi

Boğaziçi'nde kuru yük gemisinin çarptığı tarihi Ethem Pertev Yalısı'nda oluşan maddi hasarı bilirkişi heyeti 370 bin lira olarak tespit etti. 21 Temmuz 2015'te, Sierra Leone bandıralı kuru yük gemisi, Kanlıca'daki Ethem Pertev Yalısı'na çarptı. Mahkeme, hasarı 700 bin dolar olarak belirleyerek gemiye haciz kararı aldı. Ancak yapılan itiraz üzerine mahkeme bu haciz kararını kaldırdı.

DEĞERİ 30 MİLYON TL

Ancak kazanın ardından New York'tan Türkiye'ye gelen yalının sahibi Murat Köprülü'nün eşi Nina Köprülü yalının değerinin yaklaşık 30 milyon lira olduğunu, sadece içinin dekorasyonunu ünlü mimar Mica Ertegün'e yaptırdıklarını ve 2 milyon lira harcadıklarını, her yerin el işçiliği ve özel malzeme ile dizayn edildiğini belirterek, gemi üzerine 1 milyon euro haciz tesis edilmesini talep etti. Mahkeme, yalıdaki hasarın kesin tespiti için bilirkişi görevlendirdi. Birisi profesör 5 bilirkişi tarafından yapılan titiz çalışma sonucu hazırlanan raporda yalıdaki kesin hasarın 370 bin lira olduğu kaydedildi. Geçtiğimiz günlerde mahkemeye teslim edilen raporda, 201 bin lira kaba inşaat maliyeti, 165 bin lira ince işlik maliyeti, 3 bin lira da sualtı ve üstü hasarların giderilmesi maliyeti olduğu kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yalıdaki hasara bilirkişi tespiti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN