Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Babadan ikinci hayat

Doğduktan 2 ay sonra karaciğer yetmezliği teşhisi konulan ve organ nakli için ailesinin ısrarla büyümesini beklediği Muhammet 2.5 yaşında sağlığına kavuştu. Muhammet'e babasından karaciğer nakli yapıldı

Giriş Tarihi: 11.1.2016
Babadan ikinci hayat
KKTC'de doğan Muhammet Er'e 2 ay sonra başlayan sarılık ile karaciğer yetmezliği teşhisi konuldu. Hayati tehlikeye yaşayan ve 2.5 yaşına gelen çocuk, getirildiği İstanbul'daki özel bir hastanede babası Sultan Er'den yapılan karaciğer nakli ile yeniden hayata tutundu. Mardinli Sultan Er (32), vatani görevini yaptığı Kıbrıs'ı çok severek buraya yerleşti ve Behiye Er ile evlendi. İki sağlıklı çocukları dünyaya geldi. Üçüncü çocukları Muhammet ise 1 Mayıs 2013'te doğdu. 2 aylık olduğu zaman Muhammet bebeğin gözlerinde şişme ve sararma görüldü. Tetkiklerde, minik Muhammet'te sarılık tespit edildi. Bunun yeni doğan sarılığı olmadığı, karaciğer yetmezliği olduğu bilgisi verildi. Doktorlar tek çarenin karaciğer nakli olduğunu bildirdi. Henüz 3 aylık olan Muhammet'in naklin yapılabilmesi için biraz daha büyümesi beklendi. Er ailesi, 2.5 yaşına gelen Muhammet'in nakille sağlığına kavuşması için İstanbul'daki Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Bölümü'ne başvurdu. Oğluna karaciğerini vermek için gönüllü olan baba Sultan Er'in tetkikleri olumlu çıktı. Prof. Dr. Yalçın Polat başkanlığındaki ekip, Sultan Er'in karaciğerinin bir parçasını 2.5 yaşındaki oğlu Muhammet'e başarılı şekilde nakletti. Baba Er, "Doktorlar daha teşhis konulduğu gün tek çarenin karaciğer nakli olduğunu söylemişti. Ancak biz belki başka bir çare bulunur diye birçok hastane dolaştık. Keşke ilk teşhis edildiğinde nakil için uğraşsaymışız" dedi.

OPERASYON BA ŞARILI
Ameliyatı, Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat ve Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Bölümü'nden Prof. Dr. Çiğdem Arıkan yaptı. Prof. Dr. Polat, "Küçük Muhammet kısa sürede sağlığına kavuşacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Babadan ikinci hayat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN