Suriye'de hastane kurdu Türkiye'de yeniden okuyor

Giriş Tarihi: 11.1.2016 11:16 Güncelleme Tarihi: 11.1.2016 11:25
Suriye'de hastane kurdu Türkiye'de yeniden okuyor

Suriye'de savaşta yaralananlar için kurduğu küçük polikliniği geniş kapsamlı bir hastaneye dönüştüren Bayır Bucak Türkmenleri'nden Muhammet Abdullah, Lazkiye'de tıp eğitimini tamamlamasına rağmen diplomasını alamadığı için İstanbul'da öğrenci olarak tıp fakültesine devam ediyor.

Suriye'de bir yaralıyı tedavi ettiği için istihbarat tarafından takibe alınan Muhammet, teslim almasına 15 gün kalmasına rağmen arzu ettiği diplomaya kavuşamadı. Ders notları ve tıp kitaplarıyla birlikte Yayladağı'n karşısındaki kendi köyüne giden Muhammet, köyde kurduğu küçük poliklinikte yaralıları tek başına tedavi etti. İstihbarat tarafından ismi arananlar listesine eklenen Muhammet, ders notlarını evin altındaki toprağa gömerek sakladı. Bir süre sonra Suriyeli Türkmen ve Arap muhaliflerin şifa bulmak için geldiği hastaneye dönüşen Yamadi Hastanesi'ne Arap doktorlar da gelerek geliştirdi. Tamamen Arapça eğitim aldığı için Latin Tıp terimlerini anlamak da zorluk çeken Muhammet Abdullah, "Herkes 3 saat çalışıyorsa ben 6 saat çalışıyorum. Dersleri önce Arapça eski kitaplardan , sonra Türkçe notlardan kontrol ediyorum" dedi.


YARALIYA YARDIM EDİNCE KARA LİSTEYE ALINDI


Bayır bucak Türkmenleri'nden Muhammet Abdullah 2005 yılında Lazkiye'de liseyi birincilikle bitirdi. Fransa'dan okumak istese de Suriye devlet bursu verilmediği için İstanbul'a gelmek istedi. Ailesinden izin çıkmaması nedeniyle Lazkiye Tıp Fakültesine kaydoldu. 2011 yılında tıp eğitimi bittikten sonra diplomasını almak için 15 gün vardı. Bir gün savaş nedeniyle evlerinin önünde yaralanan birisine yardım etti. Direnişçiyi tedavi etmesinin kısa sürede etrafa yayıldı. Okula gidip diplomasını alamayacağını düşünerek ders notlarını onaylattı. Diplomasını almak için beklemeye başladı.YAMADİ HASTANESİNİ KURDU


Ancak bu sürede başına bir şey gelmesinden korkarak Türkiye sınırındaki köylerine geldi. Burada küçük poliklinik kurarak tedavilere başladı. Kısa sürede ağır yaralılar dahil olmak üzere herkesin getirildiği bir hastaneye dönüştü. YAmadi Hastanesi adıyla 2011'de açılan polikliniğe Arap doktorlar da geldi. 2014 yılına kadar hastanede kalan Muhammet Abdullah, İStanbul'a gelerek doktor olmak için çalışmak istedi. Ancak diploması olmadığı için oradayken dışişlerine onaylattığı not durum belgesiyle Cerrahpaşa Tıp Fakültesine kaydoldu. 6 yıl okumasına karşın burada 4. Sınıftan başladı.TIP FAKÜLTESİNDE YENİDEN OKUYOR


Türkçe konuşma sınavını kolaylıkla geçen Muhammet Abdullah, tıbbi terimlerin Latince olması nedeniyle zorluk yaşadı. "Hocanın anlattığının yüzde 20'sini anlayabiliyorum" diyen Muhammet, "Derslerim iyi ama diğer arkadaşlar 3 saat çalışıyorsa ben 5-6 saat çalışıyorum. Eski tıp kitaplarım ve ders notlarım vardı Arapça.. Onlardan bir kere bakıyorum. Orada iyice anlayıp ondan sonra Türkçe tıp kitaplarından okuyarak öğreniyorum. Suriye'de köydeki evimizi basarlar korkusuyla yaşarken bile tıp kitaplarımı ve ders notlarımı evin altına gömerek sakladım" dedi. Ortopedist olma hayaliyle tıp eğitimine başlayan Muhammet, Suriye'deki ihtiyaçlar nedeniyle Genel Cerrahi okumak istiyor. Dört kardeşi ve anne-babası Hatay Yayladağı'ndaki kampta yaşamını sürdüren Muhammet, tatil zamanlarında Suriye'deki Yamadi hastanesine giderek tedavilerini sürdürüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye'de hastane kurdu Türkiye'de yeniden okuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN