Trakya usulü Cadılar Bayramı: Bocuk

Giriş Tarihi: 11.1.2016
Trakya usulü Cadılar Bayramı: Bocuk

Edirne'de düzenlenen geleneksel Bocuk gecesi renkli görüntülere sahne oldu. Her evde kabak pişirilirken, beyaz çarşaflara bürünen ve maske takan gençler, çevredekileri korkuttu

Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca'da geleneksel olarak düzenlenen Bocuk gecesi, bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu. Edirne'nin Cadılar Bayramı olarak da adlandırılan gecede yüzlerini boyayan ve çeşitli maskeler takanlar hem birbirini korkuttu, hem de doyasıya eğlendi. Beyaz çarşaf giymiş yüzleri boyalı gençler kabak tatlısı dağıttı. Ardından sokaklarda dolaşmaya başlayan gençler, pencerelere vurup perdeleri açan ev sakinlerini korkuttu. Yoldan geçen araçları da durduran gençler, kahvehanelerde oturan yaşlılarla sohbet edip hatıra fotoğrafı çektirdi. Köy muhtarı Arif Büyükyatıkçı, "Bocuk gecesi, kışın en sert gecesidir. Büyüklerimiz bu gecede bir araya gelerek, donmamak için birlikte ateş yakıp, getirdiklerini yiyerek geceyi birlikte geçirirlermiş. Bu gece aynı zamanda en soğuk gece kabul edildiği içinde katılmayanlara, "bir yere toplanmazsan üzerine ağırlık biner, donup ölürsün" anlamında 'Bocuk üzerine biner' denirmiş. Havanın da güzel olması nedeniyle etkinliğe katılım oldukça fazlaydı. Önümüzdeki yıllarda daha da yüksek katılım bekliyoruz" dedi.

HERKES KABAK PİŞİRİR
Ortaçağ'dan kalma bir gelenek olan ve kışın en sert gecesi olarak kabul edilen Bocuk gecesinde "Bocuk" denilen varlığın, kabak pişen eve gelmediği ve kötülük yapmadığına inanıldığından, her evde mutlaka kabak pişirilir. Bocuk'un beyazlar içinde ve insan görünümünde gezdiğine inanıldığından, gençler çarşaflara bürünerek komşularını "Bocuk geliyor" diye korkutur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trakya usulü Cadılar Bayramı: Bocuk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN