Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her temas bir iz bırakır

Giriş Tarihi: 12.1.2016
Her temas bir iz bırakır
Türkiye'nin bir numaralı olay yeri araştırma merkezi İzmir Kriminal Polis Laboratuvarı, kapılarını ilk kez SABAH'a açtı. "Her temas, bir iz bırakır" mantığıyla çalışan laboratuar, delilleri son teknolojiyle inceleyerek olayların çözümünü hızlandırıyor. İzmir Kriminal Polis Laboratuvarı, suç mahali araştırmasını konu alan ünlü Amerikan polisiye dizisi CSI'yı (Crime Scene Investigation) aratmıyor.

'35 FAİLİ MEÇHUL ÇÖZÜLDÜ'
Daha önce 30 yıl boyunca Gürçeşme semtinde müstakil bir binada hizmet veren İzmir Kriminal Polis Laboratuvarı son 1.5 yıldır Bornova Evka 3 semtinde 10 bin 529 metrekare arazi üzerinde 5 katlı ultra modern merkezde hizmet veriyor. Merkezde Balistik İnceleme, Belge İnceleme, İz İnceleme ve Kimyasal İnceleme Şube Müdürlükleri bulunuyor. 110 kişinin görev yaptığı laboratuar, İzmir'in yanı sıra, Aydın, Muğla, Manisa, Uşak, Denizli ve Afyonkarahisar polisinin getirdiği delilleri de inceliyor. İzmir Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürü Hakkı Kocabey, 2015 yılı içinde 191 bin 700 bulguyu incelediklerini belirterek, "Yaptığımız incelemelerden sonra 25 bin 889 rapor düzenledik. Balistik incelemelerizden sonra 35 faili meçhul cinayet ve yaralama olayını aydınlattık" dedi. Merkezde, önümüzdeki ay Biyolojik İnceleme Şube Müdürlüğü de hizmete girecek.

UYUŞTURUCU İNCELEMESİ
Ağırlıklı olarak uyuşturucu incelemesi yaptıklarını ifade eden Kocabey, "Ayrıca atış artıkları ve atış mesafesi tespiti, patlayıcı artıkları ve yangın olay yeri artıkları tespiti de yapıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her temas bir iz bırakır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN