Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'de tüketici güveni 7 ayın zirvesinde

Giriş Tarihi: 15.1.2016 18:53
ABD'de tüketici güveni 7 ayın zirvesinde

ABD'de Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi (UMICH) ocakta 93,3'e çıkarak, son 7 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Üniversite verilerine göre UMICH, ocakta aralık sonuna kıyasla 0,7 puan artarak 93,3 oldu. Bu sonuçla, Haziran 2015'ten bu yana en yüksek seviyesini kaydeden endekse ilişkin piyasa beklentisi ise 92,9 olarak belirlenmişti.

Michigan Tüketici Araştırmaları Direktörü Richard Curtin, yazılı açıklamasında, "Tüketici güveni gelecek ekonomik büyümeye yönelik beklentilerin iyileşmesiyle yükselişini dördüncü aya taşıdı. Bireysel finansman beklentileri de genel olarak enflasyondaki zayıflıktan ötürü 2007'den bu yanaki en yüksek seviyesini korudu" değerlendirmesini yaptı.

Açıklamada, ayrıca tüketici iyimserliğinin artık enflasyonun olağanüstü derecede düşük kalmayı sürdürmesine bağlı olacağı öngörüsüne de yer verildi.

Geçen yıl ortalama 92,9 ile 2004'ten bu yana en iyi yıllık performansını kaydeden UMICH, her ay en az 500 kişiyle yapılan 50 soruluk bir anketin sonuçlarına göre belirleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de tüketici güveni 7 ayın zirvesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN