'Televizyon ve dizilerde gördüğüm gibi yaptım'

Kalp masajı yaparak eşinin hayatını kurtaran ilkokul mezunu Tülay Yazlık, SABAH'a konuştu. Yazlık, "Televizyon programlarında ve dizilerde gördüğüm gibi kalp masajı ve suni teneffüs yaptım" dedi

Giriş Tarihi: 15.1.2016
'Televizyon ve dizilerde gördüğüm gibi yaptım'
Mersin'in Tarsus ilçesine bağlı Büyük Kösebalcı köyünde yaşayan Mahir Yazlık (66), eşi ile birlikte tarlada arı kovanları ile ilgilenirken kalp krizi geçirdi. Eşinin fenalaşıp, yere yığıldığını gören Tülay Yazlık (61), hemen eşine kalp masajı ve suni teneffüs yaptı. İlkokul mezunu olan Tülay Yazlık, daha sonra ambulansa haber verdi.

DAMARINA STENT TAKILDI

Özel bir hastaneye kaldırılan 2 çocuk babası Mahir Yazlık'a Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Abdurrahman Tasal ve ekibi tarafından yaklaşık 20 dakika boyunca kalp masajı ve elektroşok yapıldı. Daha sonra anjiyo işlemi uygulanan hastanın kalp damarına stent takıldı. Hastanede 4 gün yoğun bakımda kontrol altında tutulan Mahir Yazlık taburcu edildi. Bilinçli davranarak 42 yıllık eşinin hayata dönmesini sağlayan Tülay Yazlık, yaşananları SABAH'a anlattı. Tülay Yazlık, "Eşim birden fenalaşarak yere yığıldı. Yüzü kireç gibi oldu. Ağzından köpükler gelmeye başladı. Kalp krizi geçirdiğini anladım. Televizyon programlarında ve dizilerde gördüğüm gibi kalp masajı uyguladım ve suni teneffüs yaptım. İlk müdahalenin ardından ambulans çağırdım" dedi. Eşini çok sevdiğini anlatan Tülay Yazlık, "Herkes ilk yardım konusunda bilgilenmeli. Belki de ilk müdahaleyi yapmasaydım, eşim şu anda hayatta olmayacaktı. Allah da eşimi bana bağışladı" ifadesini kullandı.

'HAYATTAYSAM SAYESİNDE'

Eşinin yaptığı kalp masajı sayesinde hayata tutunan Mahir Yazlık, arı kovanlarıyla ilgilenirken birden fenalaştığını gerisini hatırlamadığını söyledi. Yazlık, "Allah'a şükürler olsun. Eşime çok teşekkür ediyorum. Bugün hayattaysam, önce Allah'ın sonra da eşimin sayesindedir. Yaşadıklarımız ilk yardımın ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Allah eşime sağlık dolu uzun ömürler versin" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Televizyon ve dizilerde gördüğüm gibi yaptım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN