'Kafa'da şişe kıran sanıklara ceza

Antalya'da kafasında soda şişesi kırıp, el ve ayaklarını bağlayarak aracın bagajında bir araziye götürdükleri müteahhit Abdullah A.'dan 100 bin lira haraç isteyen sanıklar, 4 yıl ile 9 yıl arasında değişen hapis cezalarına mahkum edildi.

Giriş Tarihi: 17.1.2016 10:09 Güncelleme Tarihi: 17.1.2016 10:13
Müteahhit 31 yaşındaki Abdullah A., 14 Ocak 2015'te polise müracaat ederek, borç verdiği oto yıkamacıda kafasında şişe kırılıp elleri ve ayakları bağlandıktan sonra bir aracın bagajına sokularak boş bir arazide bırakıldığını iddia etti. Abdullah A., kendisini dövüp kaçıranların 100 bin lira haraç istediğini, vermediği takdirde 'Kafana sıkacağız' denilerek tehdit edildiğini söyledi. Gözaltına alınan oto yıkamacısı Mehmet E., ortağı Fikret Eren A. ile Abdullah A.'nın kafasında soda şişesi kıran Şahin G. tutuklandı.

Sanıklar hakkında Antalya 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'birden fazla kişi tarafından birlikte yağma', 'birden fazla kişi ile tehdit', 'cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma', 'birden fazla kişi tarafından silahlı yağma' suçundan dava açıldı.

Karar duruşmasına avukatı İlknur Mersin'le birlikte katılan Abdullah A., yakın arkadaşı Önder G. vasıtasıyla sanıklardan Mehmet E. ile tanıştığını belirtti. Müteahhitliğin yanı sıra oto galericilik de yaptığını kaydeden Abdullah A., "Bir gün Mehmet E. paraya ihtiyacı olduğu için aracını satmak istediğini söyledi. Araba alım satımı da yaptığım için bana teklifte bulundu. Aracı almadım ama kendisine 10 bin lira borç verdim. Bu olaydan kısa süre sonra beni tanıştıran Önder G., Mehmet E.'den uzak durmam gerektiğini söyledi. Bunun üzerine Mehmet E.'nin telefonlarına çıkmadım. 14 Ocak günü işyerime gelen iki kişi, Mehmet E.'nin benden aldığı 10 bin lirayı ödeyeceğini, bunun için Mehmet E.'nin işyerine gitmem gerektiğini söyledi."

'BAGAJA KOYDULAR'


Daha sonra gittiği oto yıkamacısında Mehmet E. ile birlikte ortağı Fikret Eren A., Şahin G., Kadir B. ile Ergün adlı kişinin olduğunu aktaran Abdullah A. şöyle devam etti:

"Kafama soda şişesi vurup kırdılar, yumrukladılar. Şahin G.'nin Çorumlu hemşerisi bir kadına sarkıntılık ettiğimi ileri sürüp beni dövdüler. Daha sonra ellerimi ve gözümü koli bandıyla bağlayıp aracın bagajına koydular. Kendi aralarındaki konuşmalarda 'Kafasına sıkalım' diyorlardı. 15- 20 dakika gittikten sonra beni bagajdan çıkarıp serbest bıraktılar. Arkadaşım Önder G. ile kardeşim Avni'yi arayarak başımdan geçenleri anlattım. Ertesi gün arkadaşımı arayan Mehmet E., 100 bin lira vermezsem Şahin G.'nin 'kafama sıkacağını' söylemiş."

SANIKLARDAN ŞİKAYETÇİ OLDU


Bunun üzerine emniyete gidip şikayetçi olduğunu da anlatan Abdullah A., parayı hazırlayıp bir alışveriş merkezinde buluşmak Mehmet E. ile anlaştıklarını, Mehmet E.'nin bu sürede kendisine sürekli mesaj atarak, 'Parayı hazırlamazsan kafana sıkacaklar' diye tehditlerini sürdürdüğünü vurguladı. Abdullah A., "Biz parayı hazırlayıp AVM'ye gideceğimiz sırada Önder G.'nin işyeri kurşunlandı. Bunun üzerine buluşma planımız iptal oldu. Sanıklardan şikayetçiyim" dedi.

'AZ BİLE DÖVMEŞİM' DİYE SAVUNDU

Sanıklardan Mehmet E. ise suçlamaları kabul etmeyerek, Abdullah K.'nin yalan söylediğini öne sürdü. Şahin G.'nin, müştekiyi taciz olayı nedeniyle dövdüğünü, taciz edilen kadının kocasıyla yüzleştirmek için araca bindirip götürdüğünü iddia eden Mehmet E., olayda istenilen parayla ilgisinin olmadığını savundu.

'AZ BİLE DÖVMÜŞÜM'


Sanıklardan Şahin G. ise Abdullah A.'nın bir çalışanının eşini taciz ettiğini, oto yıkamacıda karşılaştıklarında bunu kendisine sorduğunu söyledi. Ancak müştekinin, 'Sen mahallenin muhtarı mısın' diye terslediğini iddia eden Şahin G., "Sinirlendim, alkollün etkisiyle 10 kadar soda şişesini kafasında kırdım. Para istemedim. Hatta az bile dövmüşüm" dedi.

Müşteki avukatı İlknur Mersin ise sanıklara verilecek cezada etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmamasını, sanıkların her suçtan ayrı ayrı cezalandırılmasını talep etti. Yargılama sonunda mahkeme, sanıklar Şahin G. ve Mehmet E.'yi 'yağmaya teşebbüs ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından 9 yıl 2 ay, Mehmet Cemal G.'yi 'yağmaya teşebbüs' suçundan 4 yıl 2 ay, Fikret Eren A.'yı ise 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan 5 yıl hapse mahkum etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kafa'da şişe kıran sanıklara ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN