Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Biri eğitim neferi biri insanlık feneri

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun telefonla arayıp, teşekkür ettiği fedakâr öğretmen Cengiz Sur ve Gaziantepli yardımsever Şerif Dağdelen'in hikâyesi kalpleri ısıtıyor

Biri eğitim neferi biri insanlık feneri
Muş'un Güdümlü köyüne bağlı Kurtuluş Mezrası İlkokulu'nda sınıf öğretmenliği yapan Cengiz Sur (34), kar nedeniyle kapanan okul yolunu her gün kürekle açıyor. Küçük öğrencilerini evlerinden alıp okula kadar kucağında taşıyor. Tek sınıflı konteynır okulda yaktığı sobayla öğrencilerini ısıtıyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu genç öğretmeni telefonla arayarak bu fedakârlığı için teşekkür etti. Sur, 4 ay önce evlendi. Babasının memuriyeti nedeniyle Bitlis'te ilk, orta ve lise öğrenimini tamamlayan Sur, üniversiteyi ise Ağrı'da okudu. Üniversiteyi bitirdikten sonra Muş'a dönen Sur, 11 yıldır Muş'un değişik köy ve mezralarında öğretmenlik yapıyor.

Kahraman öğretmen A Haber'de


1.5 SAATLİK ZORLU YOLCULUK

3 yıldır Kurtuluş mezrasında tek başına görev yapan Sur, Başbakan'ın kendisini arayacağını rüyasında görmüş. SABAH'a konuşan fedakar öğretmen, "Sayın başbakan, basında çıkan haberleri görünce çok etkilendiğini ve ülkede benim gibi öğretmenlerin olmasının gurur verici olduğunu söyledi. Ben kendisinin arayacağını rüyamda görmüştüm, gerçek oldu. Kendisine, okulla ilgili sorunlarımız olduğunu söyledim. Başbakanımız da okul yapılacağı müjdesini verdi. Kendisini buraya davet ettim. Yoğun kar yağışı nedeniyle okula zor gidip, geliyoruz. Araçla 20 dakika süren yolu yaya olarak 1.5 saatte zor gidiyoruz" diye konuştu.

SURİYELİ AİLEYE EVİNİN KAPILARINI AÇTI
Başbakan Davutoğlu'nun telefonla arayıp teşekkür ettiği bir diğer kişi ise Gaziantep'te yaşayan 74 yaşındaki Şerif Dağdelen. Emekli maaşıyla geçinen ve tek başına yaşayan Dağdelen, 8 kişilik Suriyeli aileyle evini paylaşıyor. 3 yıldır ihtiyacı olanlara evini açan Şerif dede, "Kürt, Laz önemli değil benim için insan önemlidir. Doğu'dan, Batı'dan nereden gelirse gelsin her insana bakmak zorundayız. Duyuyorum, terörden kaçanlar var. Onlar benim kardeşim. Onlara da hizmete hazırım. Başbakanımız beni aradığında sevinçle karşıladım, 'Bana ne gibi bir şikayetin var' dedi. Ben de şikayetim olmadığını söyledim" diye konuştu. Babasını 3 yaşındayken kaybeden Şerif Dağdelen, kardeşleri ve annesiyle zor günler geçirmiş. Kebapçılık yaparak yıllardır geçimini sağlayan Şerif Dağdelen, 5 çocuğu evlenip İstanbul'a taşınınca Şahinbey ilçesinde Çukur mahallesindeki evinde yalnız yaşamaya başladı.

'İŞ BULUNCA GİDİYORLAR'
Bu gün e kadar 40 Suriyeli'ye evinin kapılarını açan Dağdelen, "Daha sonra kendilerine bakacak duruma gelince gidiyorlar. Bir süre yanımda kalıyor, iş bulunca gidiyorlar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Biri eğitim neferi biri insanlık feneri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN