Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uzay atlayışına ilk meydan okuma

Giriş Tarihi: 20.1.2016 17:50 Güncelleme Tarihi: 20.1.2016 17:56
Uzay atlayışına ilk meydan okuma

Uzaydan yerküreye atlayarak dünya rekoru kıran Avusturyalı hava dalışçısı Felix Baumgartner’ın karşısına bordo bereli iki Türk çıktı. Atmosferin 39 km üzerinden atlayan Felix Baumgartner’un rekorunu 6 km daha yukarıdan kırmak için hazırlanan emekli paraşüt komandosu Muhiddin Şahin, “NASA ile görüşmelerimiz tamamlandı. Gerekli desteği bulursak İstanbul’un 3. Havalimanının açılacağı 29 Ekim 2017’de rekoru elde Türkiye’ye getirebiliriz” dedi. Afyon Kocatepe, Konya ya da Sakarya ovasının üzerinden gerçekleşmesi planlanan atlayışta Şahin; 4,5 dakika serbest düşerken toplam 10 dakikada yere inecek ve saatte bin 300 km hıza kadar ulaşabilecek. Üstün Cesaret ve Feragat madalyası, Devlet Hizmet Övünç madalyası ve Harekat Şerit Rozeti bulunan Şahin’in yedek paraşütçüsü yine bordo bereli astsubay Mehmet Özaydın.

2012'de Avusturyalı hava dalışçısı Felix Baumgartner'ın 39 km yükseklikten Dünya'ya yaptığı atlayışla elde ettiği rekoru kırmak için iki emekli astsubay harekete geçti. Helyumbalonuyla çıktığı 39 bin metre yükseklikten atladığı için 'Korkusuz Felix' olarak adlandırılan FelixBaumgartner'ın rekorunu elde edeceğine inanan Muhiddin Şahin eski bir bordo bereli. Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda aldığı eğitim sonrası Paraşüt komandosu bordo bereli olarak astsubaylığa başlayan Şahin, askeri hayatı boyunca 700 atlayış yaptı. Görevi sırasında iki kez yaralanan Şahin, bordo bereli astsubay arkadaşı Mehmet Özaydın'ı da yedek paraşütçü olarak yanına alırken rekoru ne olursa olsun elde etmeyi amaçlıyor.

NASA İLE GÖRÜŞMELER TAMAMLANDI


İnsan bünyesinin daha önce karşılaşmadığı zor doğa koşullarında gerçekleşmesi planlanan atlayış için en az 500 kez deneme yapılması gerekiyor. 45 Km (138 bin feet) yükseklik için 30 kişilik uzman bir ekiple çalışacağını söyleyen eski bordo bereli Muhittin Şahin, İzmir-Selçuk ve Ankara-Gölbaşı'nda kampa gireceğini vurguladı. Felix'in atlayışında teknik desteği veren NASA ile tüm görüşmelerinin tamamlandığını, proje direktörü Joe Kittinger ve teknik direktör Art Thompson gibi iki önemli isimle irtibatta olduğunu söyleyen Şahin; " Bu başarı Türk Silahlı Kuvvetleri'nde ki özel birliklerin olacak. Bordo berelilerin yanı sıra SAT komandoları da ekibimizde görev alıyor. İstanbul'un 3. Havalimanının açılışı olan 29 Ekim 2017'de bu rekoru ülkemize getirmek istiyoruz. Yapabilecek inancımız ve kapasitemiz var, yetkililerin bize imkan vermesi yeterli. Destek bulursak başarırız" dedi. Mehmet Özaydın ise, " Özel kuvvetlerde ki her askerin 2 binin üzerinde paraşütle atlayışı olur. Teknik kapasitemiz ve cesaretimiz yerinde, inancımız tam. Bir rekor uzun yılla kırılmamak üzere ülkemize gelecek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzay atlayışına ilk meydan okuma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN