Kayıp kentte kazı başladı

Giriş Tarihi: 21.1.2016
Kayıp kentte kazı başladı

Honduras'ta geçen yıl keşfedilen, bilinen hiçbir medeniyete ait olmayan ve halkının maymun bir tanrıya taptığı kentte 52 tarihi kalıntı çıkarıldı

Honduras'ın doğusundaki Catacamas bölgesinde geçen yıl arkeologlar tarafından keşfedilen ve "Maymun Tanrının Kenti" olarak bilinen yaklaşık 500 yıllık kayıp şehre ait kalıntıların ortaya çıkarılması için kazılar başladı. Honduras Devlet Başkanı Juan Orlando Hernandez, kayıp şehrin bulunduğu bölgedeki kazıların ABD'deki Colorado Üniversitesi araştırmacılarıyla birlikte yapılacağını belirtti. Catacamas'taki kazı yapılacak alanda gözlemlerde bulunan Hernandez, bölgede şimdiye kadar yapılan taramalarda ortaya çıkarılan tarihi eserlerden birini de arkeologlarla birlikte inceledi.

MAFYANIN İÇİNE GİRDİ

MEZAR HIRSIZLARI BULAMAMIŞ

Colorado Üniversitesi araştırmacılarından Christopher Fisher, antik alana ait hiçbir kalıntıya el değmediğini ve tarihi eser kaçakçılarının burayı yağmalamadığını ifade etti. ABD'li maceracı ve televizyoncu Theodore Morde, 1940'ta New York Times'ta kaleme aldığı bir makalesinde söz konusu antik kenti keşfettiğini öne sürmüştü. "Beyaz Şehir" olarak da adlandırılan antik kentte yaşayan toplumun, maymun bir tanrıya taptığına inanılıyor. Maya medeniyetine ait olmadığı tespit edilen topluluğun Milattan sonra 1000 ilâ 1500 yılları arasında yaşadığı biliniyor. Antik kentin bulunduğu alanda yapılan aramalarda şimdiye kadar 52 tarihi kalıntı çıkarıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayıp kentte kazı başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN