Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hıristiyan âlemini heyecanlandıracak keşif'

Giriş Tarihi: 23.1.2016
'Hıristiyan âlemini heyecanlandıracak keşif'
Nevşehir Belediyesi ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından gerçekleştirilen Kale ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi uygulaması sırasında ortaya çıkarılan yer altı şehrindeki kazı ve temizlik çalışmalarında tarihi kiliseye rastlandı.

TARİHİ KİLİSE BULUNDU

Arkeolojik sit alanı ilan edilen, kazı çalışmalarının sürdüğü alanda bulunan tarihi kiliseyle ilgili gazetecilere açıklamada bulunan Belediye Başkanı Hasan Ünver, "Dünya Ortodoksluğu'nun tarihi akışına yön verecek bulgularla karşı karşıyayız. Tamamıyla yerin altında kalıp içi toprak dolduğu için fresklerde pek bozulma olmamış. İlk verilere göre milattan sonra 5'inci yüzyıla ait görünüyor. Hıristiyan dünyasında heyecan uyandıracak bulgulara ulaştık" diye konuştu.

Ünver, kilisenin içinde İsa Peygamber'in gökyüzüne yükseldiği ve kötü ruhun öldürülmesinin tasvir edildiği freskler olduğunu, yapılan araştırmalarda bu tür fresklerle daha önce karşılaşılmadığının anlaşıldığını söyledi.

Nevşehir Kalesi çevresindeki 11 mahalleyi içine alan 360 bin metrekarelik alandaki kazı çalışmaları sırasında daha önce de yer altı şehrine ait geçiş tünelleri, yaşam odaları ve su yolları bulunmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hıristiyan âlemini heyecanlandıracak keşif'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN