Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriyeliler gözyaşlarına boğuldu

Adıyaman'da sergilenen tiyatro oyunu, salondaki izleyicileri gözyaşlarına boğdu.

Giriş Tarihi: 25.1.2016 16:22
Suriyeliler gözyaşlarına boğuldu
Suriye Yenilik Eğitim Kültür Derneği organizasyonu ile İmam Ağa Kız Kur'an-ı Kerim Kursu öğrencileri, Suriye'de yaşananları ve savaş anılarını tiyatro oyunuyla canlandırdı. Adıyaman Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü toplantı konferans salonunda sahnelenen tiyatro oyunu, salondaki davetliler tarafından gözyaşları içerisinde izlendi. Türkçe ve Arapça canlandırılan oyunu Aile Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Musa Şimşek, Adıyamanlılar Vakfı Adıyaman Şube Başkanı Yakup Akıncıoğlu, Adıyaman Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Mohammed Kalov, Yenilik Eğitim Kültür Derneği Başkanı Amer Alnmr ve çok sayıda Suriyeli izledi. Duygusal anların yaşandığı oyunu izleyen çocuklar da gözyaşlarına boğuldu. Gözyaşlarına hakim olamayan çocuklara oyun bitiminde hediye dağıtıldı.

Düzenlenen tiyatroyla ilgili açıklamalarda bulunan Yenilik Eğitim Kültür Derneği Başkanı Amer Alnmr, 'İmam Ağa Kız Kuran Kursunda yaklaşık 100'e yakın bir öğrencimiz var hepsi Suriyeli. Orada Kuran-ı kerim, ahlak, psikolojik destek alıyorlar. Bu durum Türkiye'de ilk oldu. Bu durumla beraber Adıyaman'daki Suriyelileri değişti. Çoğu dilencilik yapıyordu, şimdi çoğu öğreniyor. Ama tiyatroda gördüğünüz gibi çocuklar dayanamadı. Çocuklarımızın hepsi ağladı. Durum çok acı olduğu için çocuklar dayanamadı, tiyatro bitirilemedi' şeklinde konuştu.


OYUNCULAR DA GÖZYAŞLARINI TUTAMADI


Salondakileri ağlatan tiyatro oyuncuları da göz yaşlarını tutamadı. Oyunculardan Suriyeli Silva Ali, "Adıyaman'da kurs açılınca biz de başladık. Sonra bize dinimizi, dinimizin güzel ahlakını öğrettiler. Her şeyi öğrettiler. Oyunu oynarken biz de dayanamadık, ağladık. Suriye'de patlayan bombalar nedeniyle çoğu arkadaşım ve yakınım öldü. O yüzden ben böyle şeylere dayanamıyorum' ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeliler gözyaşlarına boğuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN