Türkiye'nin en iyi haber sitesi

tuttu

Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı, sıfırın altında 40 dereceyle 'ın ilçesinde ölçüldü.

Giriş Tarihi: 27.1.2016 10:16 Güncelleme Tarihi: 27.1.2016 10:17
Ardahan'ı buz tuttu

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre gece ölçülen sıcaklık 'ın ilçesinde sıfırın altında 40 dereceye kadar düştü. Bölgede hava sıcaklıkları sıfırın altında olmak üzere Kars'ta 31, Ardahan ve Erzincan'da 30, Erzurum'da 27, Tunceli'de 16 ve Iğdır'da 11 derece ölçüldü.

hava sıcaklıkları, ev ve iş yerlerinin camlarıyla kilit bölümlerinin tutmasına yol açtı. Bölgede birçok araç sahibinin, gece araçlarının donmaması için motor bölümlerini battaniyelerle sararak korumaya çalıştıkları gözlendi.Çatılarda buz sarkıtlarının oluştuğu kent merkezlerinde, süs havuzları ve şadırvanlar da dondu.

HAVA SICAKLIĞI AZALMAYA DEVAM EDECEK

Havanın az bulutlu ve açık, yer yer sisli ve puslu geçeceği tahmin edilen bölgede hava sıcaklıklarının 4 ila 6 derece daha azalması bekleniyor. Buzlanma ve don olayı ile eğimli yerlerde çığ tehlikesinin bulunduğu bölgede, vatandaşların ve yetkililerin bu konularda tedbirli olmaları istendi.

Bölgede gündüz en yüksek hava sıcaklıklarının Iğdır'da sıfır, diğer illerde ise sıfırın altında olmak üzere Tunceli ve Erzincan'da 3, Kars'ta 5, Erzurum ve Ağrı'da 6, Ardahan'da 8 derece olması öngörülüyor.

KAR KALINLIKLARI

Kar kalınlığı il merkezlerinde Ağrı'da 76, Erzurum'da 48, Ardahan'da 25, Kars'ta 23, Erzincan'da 16, Tunceli'de 12, Iğdır'da 1 santimetre olarak ölçüldü. Bölgedeki kayak merkezlerindeki kar kalınlıkları da Erzurum Palandöken'de 150, Erzurum Konaklı'da 142, Sarıkamış Cıbıltepe'de 140 ve Erzincan Ergan'da 102 santimetreyi buldu.

YOLLAR KAPANDI

Bölgede aralıklarla etkili olmaya devam eden kar yağışı ulaşımda da aksamalara neden oluyor. Tipi ve fırtına nedeniyle Erzurum'da 290, Erzincan'da 193, Tunceli'de 87, Ağrı'da 65, Kars'ta 24, Iğdır'da 9, Ardahan'da 7 köy ve mahalleye ulaşım sağlanamıyor. Kapalı yolların açılması için belediye ve il özel idaresi ekipleri, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ardahan'ı buz tuttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN