Düz bir karın hayal değil

Giriş Tarihi: 27.1.2016
Düz bir karın hayal değil
Diyet yapmadan ve yoğun bir egzersiz programı uygulamadan düz bir karna sahip olmak imkânsız diyenlerden misiniz? Öyleyse bu haberi dikkatle okuyun

ABD'li ünlü spor eğitmeni Kim Lyons'un 8 önerisiyle, fazla kilo kaybına gerek duymadan şişkinliği azaltmak ve düz bir karna sahip olmak mümkün

DİK DURMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİN

ABD'de fazla kiloluların kilo kaybetmesi için düzenlenen The Biggest Loser isimli televizyon şovunda yer alan spor eğitmeni Kim Lyons, her şeyden önce dik durmanın daha iyi görünmenizi sağlayacağının altını çiziyor. "Duruşunuz iyi olduğu zaman karın kaslarınıza otomatik olarak odaklanacak ve karnınızı güçlü bir şekilde tutacaksınız" diyen Lyons dik durmayı kendimize alışkanlık hâline getirmemizi öneriyor.

TUVALETE GİTMEYİ ERTELEME

Kabızlık karın şişkinliğine neden oluyor. Kabızlığın en büyük nedenlerinden biri de birçok kadının tuvalet ihtiyacını meşguliyetini bahane ederek ertelemesi. Bir süre sonra beyin de tuvalet ihtiyacı konusunda tembelleşiyor. Bu yüzden sık sık tuvalete gidin.

GÜNDE 8 BARDAK SU İÇ

Lyons'a göre uzun aralıklarla su tüektmek vücudun daha çok su tutmasına neden oluyor. Bu da göbek çevresinde şişkinliğe neden oluyor. Bu durumu engellemek için günde en az sekiz bardak su içmeyi deneyin ve çay benzeri şekersiz içecekler tüketin. Paketlenmiş meyve sularını ve gazlı içecekleri hayatınızdan çıkarın.

DÜZENLİ YÜRÜYÜN

Spor eğitmeni Lyons, günde 30 dakika yürüyüşün metabolizmanın hızını artıracağını ve bel çevresindeki yağların yakılmasını sağlayacağını belirtiyor. Lyons karın küçültmeyi vaateden cihazların işe yaramadığını belirterek yürüyüşün oldukça etkili olduğunu söylüyor.

PROBİYOTİK BESİNLER TÜKETİN

Yoğurt, kefir, tereyağı ve tarhana gibi yararlı bakteriler bakımından zengin probiyotik besinler sindirim sistemini düzenliyor. Bu besinler gıdaları daha iyi sindirmemizi sağlıyor ve daha düz bir karına sahip olmamızı kolaylaştırıyor.

ÇİĞNEYEREK VE YAVAŞ YEMEK YE

Yemeği alelacele, tıkınırcasına yemek yerine yavaş yiyin. Her lokmayı 10 kez çiğneyin. Tokluğa 20 dakika sonra ulaşıldığından bu sayede çok daha az yemek yiyeceksiniz. Hızlı yemek yendiğinde, vücut, gıdayı mideye ve bağırsaklarda sindirmek için daha uzun zaman harcıyor. Bu da gaz ve sindirim sorunlarının ortaya çıkmasına neden oluyor.

SAKIZ ÇİĞNEMEYİN

Sakız çiğnemek daha fazla hava yutmanıza ve karın şişkinliğine neden oluyor. Nefesinizin tazelenmesini istiyorsanız sakız yerine taze nane çiğneyebilirsiniz.

GÜNDE 20 DAKİKA STRESSİZ KAL

Stres, sindirim sistemini olumsuz yönde etkiliyor. Paniklediğinizde ya da yorgun düştüğünüzde vücudunuz, sindirim sistemini olumsuz etkileyen steroid ve stres hormonu üretiyor. Bu durum genellikle kabızlıkla sonuçlanıyor. Stresin aynı zamanda karın bölgesinde yağ depolanmasına ve kortizon üretilmesine neden oluyor. Bu yüzden sizi gerçekten rahatlatan bir şeyi yapmak için günde 20 dakika ayırın.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Düz bir karın hayal değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN