Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye kalbine iyi bakmıyor

Giriş Tarihi: 28.1.2016
Türkiye kalbine iyi bakmıyor

Yard. Doç. Dr.Halit Yerebakan: Göğüs ağrısı, çene ve kollara yansıyan baskı tarzında ağrı ve nefes darlığı kalp krizi işaretidir. Gelişmiş ülkelerde kalp hastalıklarından ölüm oranı yüzde 25. Türkiye'de ise bu oran yüzde 41

KALPLE İLGİLİ HER ŞEY...
İşadamı Mustafa Koç'un genç yaşta kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmesi, kalp sağlığının önemini yeniden gündeme taşıdı. Günde ortalama 100 bin kere atıp 8 ton kan pompalayan, yaşam kaynağımız kalbimizi, Prof. Dr. Mehmet Öz'ün asistanlığını da yapan Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim üyesi ve Başhekim Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Halit Yerebakan ile mercek altına aldık. Kalp hastalıklarında uygulanan yeni tedavi yöntemleri neler? Kalp hastalıkları en çok kimi vuruyor? Kalp sağlığı için 5 altın kural nedir? Yard. Doç. Dr. Yerebakan, tüm bu soruları SABAH için yanıtladı.
Her yıl 17 milyondan fazla kişi kalp-damar hastalıklarından hayatını kaybediyor. Ülkemizde toplumun yüzde 35'inin kalp hastalığı geçirme ihtimali var. Peki ama kalp krizi anında vücutta neler oluyor?

BİRİNCİ SIRADAKİ ÖLÜM SEBEBİ

Yıllarca ABD'de kalp-damar hastalıkları üzerine araştırmalar yapan, kalp nakli konusunda da adından söz ettiren Yard. Doç. Dr. Halit Yerebakan yanıtlıyor: "Bedenimiz neredeyse tüm hastalıkların bulgularıyla bizlere çeşitli mesajlar vermektedir. Kalp krizi, kronik şeker hastaları dışında bariz bir baskı tarzında göğüs ağrısı ile hissedilebilir. Bu ağrı, göğüste yaygın yer yer çeneye ve sol kola uzanan bir yapıda olabilir. Göğüs bölgesinde bir ağrı hissedildiği zaman mutlaka bir uzmana başvurulmalı. Kalp krizi genellikle damar duvarının bir strese maruz kalmasıyla ortaya çıkar. Hastalar ağır bir yemek, yorucu bir egzersiz veya stres sonrası kalp kriziyle hastanelere başvurmaktadır." Birçok etkenin kalp krizine neden olabileceğini söyleyen Halit Yerebakan, "Kalp krizinin oluşabilmesi için damarlarda daralmaya yol açan plakların bulunması gerekir. Çünkü temelde kalp krizi, bu plaklarda gelişen ve damar içi kan akımını durduran komplikasyonlarıyla oluşur" diyor.

YILDA 205 BİN 457 ÖLÜM...

Halit Yerebakan, dünya genelinde bir numaralı ölüm sebebinin kalp rahatsızlıkları olduğunu belirterek, "Centers for Disease Control and Prevention'a (Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi) göre ABD'de her 25 dakikada bir koroner rahatsızlık tespit ediliyor" dedi. Türkiye'de de ölüm nedenleri arasında ilk sırayı yılda 205 bin 457 ölümle kalp-damar hastalıklarının aldığını, kalp krizi sırasında hastaneye ulaşılıncaya kadar ölüm oranının yüzde 20-30, hastaneye ulaştıktan sonra ise yüzde 10-20 olduğunu aktaran Yard. Doç. Dr. Yerebakan şöyle diyor: "Kalp hastalıklarından ölüm oranı gelişmiş ülkelerde yüzde 25, dünya ortalaması da yüzde 31. Bizde ise bu oran yüzde 47. Sebebi; kalbimizi hiç korumuyoruz. Toplumun yaklaşık yüzde 35'i potansiyel kalp hastası. Nüfusun yüzde 5'i, kalp krizi deneyimi olanlardan oluşuyor. Yüzde 22'si birinci dereceden bir akrabasını kalp krizi nedeniyle yitirmiş, yüzde 26'sının kalp krizi belirtileri konusunda hiçbir fikri yok. Yüzde 29'u da sigara tiryakisi..."

SOĞUK HAVALAR RİSKİ ARTIRIYOR

Bilimsel çalışmalara göre, hava sıcaklığındaki 1 derece düşüşün toplumda kalp krizi görülme riskini yüzde 2 oranında artırdığını vurgulayan Yerebakan, "Bazen soğukla birlikte kalp damarlarında büzüşme ve ardından kalp krizi gelebilir. Kalp hastalarının kışın sıkı giyinip soğuktan korunmaları gerekiyor. Kalp hastalıklarından hastaneye yatış ve kalp krizi kaynaklı ölüm oranları özellikle kış aylarında daha yüksektir" diyor.

İstirahat halindeki bir yetişkinin kalbi dakikada yaklaşık 60-100 kez atıyor.

Ortalama insan ömrü boyunca, sağlıklı bir kalp yaklaşık 3 milyar kez atıyor.

YARIN :
KALP EN ÇOK KİMİ VURUYOR?
KALP HASTALIKLARINDA YENİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye kalbine iyi bakmıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN