Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kahraman köpeklere ödül

Libya açıklarında düzenlenen Albatros operasyonunda, 13 ton toz esrarın yerini kısa sürede bulan "Akşam" ve "Barut"a oyuncak top hediye edildi

Giriş Tarihi: 29.1.2016
Kahraman köpeklere ödül
Türkiye'nin uluslararası sularda düzenlediği ilk operasyon olan "Albatros Harekâtı"nda görev yapan 2 kahraman köpek, topla ödüllendirildi. SABAH operasyon anındaki görüntülere ve köpeklerin hangi eğitimden geçerek bu operasyonda görev aldığına dair bilgilere ulaştı. Harekât kapsamında 5 Ocak'ta Libya açıklarında Bolivya bandıralı bir gemiye operasyon düzenlenmiş ve operasyonda 13 ton toz esrar ele geçirilmişti. Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan edinilen bilgilere göre; bu tarihi operasyonda 2 narkotik madde arama köpeği kullanıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ve Sahil Güvenlik Komutanlığı emrinde görev yapan Belçika "Malinois" cinsi olan "Akşam" ve "Barut", ilk olarak özel yapılan taşıma kafesi ile arama yapılacak gemiye alındı.

16 HAFTALIK EĞİTİM
İki köpek, aramalara başlandıktan sadece 30 dakika sonra gemideki tüm uyuşturucu maddenin yerini tespit edip, operasyonda görev alan özel harekât timlerine gösterdi. "Akşam" ve "Barut" operasyonda yer almadan önce, narkotik madde arama köpek eğitmenleri ile 16 hafta süren temel eğitim sürecinden geçti. Bu özel dersler itaat eğitimi, ileri itaat eğitimi, kondisyon parkuru eğitimi, narkotik ve psikotrop maddelerin koku tanıtım eğitimi, bina, araç, meskun mahal gibi yerlerde yapılan narkotik arama eğitimi ve denizde idame eğitiminin ardından son buldu. Eğitimleri, tamamen oyun üzerine kuruluydu. Belçika kurtları, atletik, hafif, hastalıklardan fazla etkilenmeyen, soğuk iklim şartlarına dayanıklı ve diğer cins köpeklere göre daha fazla görev yapabilmesi ve gemilerde kullanılmasının diğer cins köpeklere göre daha uygun olması nedeniyle bu operasyonda kullanıldı. Başarılı geçen operasyon sonrasında uyuşturucu maddelerin yerini kısa sürede bulan "Akşam" ve "Barut"a en sevdikleri oyuncakları "top" verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kahraman köpeklere ödül
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN