Tele-dolandırıcılar sert kayaya çarptı

Kendilerini savcı ve polis olarak tanıtarak pek çok kişiyi dolandıran çete üyeleri, İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya'yı bile dolandırmaya kalkıştı. "Hesabınıza el koyacağız" diyen çete üyelerine bir güzel kalay çektiğini söyleyen Uzunkaya, soruşturmanın sürdüğünü belirtti

Giriş Tarihi: 31.1.2016
Tele-dolandırıcılar sert kayaya çarptı
Aralarında profesör, emniyet müdürü ve ünlü sanatçıların da olduğu pek çok kişiyi dolandıran çete, bu kez kim olduğunu bilmeden İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya'yı aradı. Dolandırıcı, Uzunkaya'ya "Asker ile birlikte büyük bir operasyon yapıyoruz. Savcılarımız da bu konu üzerinde çalışıyorlar. Hesabınız terör örgütü üyeleri tarafından ele geçirildi. Operasyon bitene kadar hesabınıza el koyacağız" dedi.

'TUZAĞA DÜŞMEYİN'
Dolandırıcıyı dinledikten sonra çok sinirlenen Uzunkaya, "Ben sizin de, operasyonunuzun da diyerek başlayıp güzel bir kalay çektim. Anlayacağınız dolandırıcıların operasyonu askıda kaldı. Beni arayan kişinin telefon numarasını gerekli birimlerdeki arkadaşlarımıza ilettim. Soruşturma sürüyor" dedi. Vatandaşlara da ilginç bir tavsiyede bulunan Uzunkaya, "Telefonda kendilerini devlet görevlisi gibi tanıtıp, para isteyenlere ağzına geleni söyleyip 155'i arasınlar. Bu tuzağa düşmesinler" diye konuştu.

'POLİS PARA İSTEMEZ'
"Küfredin" demeyi vatandaşın dikkatini çekme ve farkındalık yaratma adına söylediğini belirten Uzunkaya, "Bir emniyet müdürü telefon açan dolandırıcılara 'aklınıza gelen en garip küfrü söyleyin' diyorsa, bu bir yönüyle çok çirkin bir şey. Bir devlet memuru 'küfredin' der mi? Ama başka yol yok. Küfretsin. Ama bu ifadem sadece dolandırıcılar için geçerlidir. Konu kesinlikle karıştırılmasın" demeyi de ihmal etmedi. Devletin görevlilerinin hiçbir zaman telefonda para istemeyeceğini de belirten Celal Uzunkaya, "İzmir polisi olarak kapı kapı dolaşıp bilgilendirme yapmamıza, afişlerle uyarmamıza, konferanslarla, panellerle, televizyon programlarıyla uyarmamıza rağmen görüyoruz ki vatandaşlarımız hala değişik yol ve yöntemlerle dolandırılmaya devam ediyor. İzmir'de 2015'te 486 kişi telefon yöntemiyle dolandırıldı. Bu olaylarla ilgili 150 kişiyi yakaladık. Bu zanlılar hakkında işlem yapıldı" dedi.

'UTANCINDAN ŞİKÂYETÇİ OLAMAYANLAR DA VAR'
İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, dolandırıcıların tuzağına düşen bazı vatandaşların utancından şikâyetçi olmadığını ifade etti. Uzunkaya, "Böyle büyük bir kesim var. Bir telefon görüşmesiyle bir insanın ömür boyunca çalışarak elde edeceği 300 bin ya da 500 bin lirayı dolandırarak alıyorlar. Karısına 10 lira, 100 lira verirken eli titreyen koca, kalkıyor 100 bin lirayı, 300 bin lirayı çöp kutusuna bırakabiliyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tele-dolandırıcılar sert kayaya çarptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN