Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obez Deniz 20 yıllık esarete neşter vurdu

Giriş Tarihi: 1.2.2016
Obez Deniz 20 yıllık esarete neşter vurdu

Deniz Lale, 6 yaşında obezite ile tanıştı. 25'inde 169 kilo oldu ve yürüyemez hale geldi. Tüp mide ameliyatı geçirdi, 79 kiloya düştü. Daha önce evden çıkamayan genç, şimdi dünyayı dolaşıyor

Bilgisayar Programcısı Deniz Lale (26) henüz 6 yaşında iken obezite ile tanıştı ve 80 kiloya ulaştı. Okul forması için boynuna uygun yakalık bulmakta zorlanması, okulda arkadaşlarının alayları onun okul yaşamının sonu oldu. Okuluna ve arkadaşlarına küserek evine ve kendi içine kapandı. Bilgisayarı tek ve en iyi arkadaşı oldu. Okulunu bıraktı ama eğitimi bırakmadı, ortaokul ve liseyi dışarıdan bitirdi. 20 yıllık esaretten sonra sağlığı da bozulunca hayatını değiştirmeye karar verdi. Mide küçültme ameliyatı sonrası 16 ayda 90 kilo vererek yeni bir yaşama "merhaba" dedi. Şimdi üniversite okuyor, dünyayı geziyor, kariyer planları yapıyor. Onu görenler ise gözlerine inanamıyor.

'YENİDEN GÜÇ KAZANDIM'
Deniz Lale, yeniden yaşama başlama öyküsünü şöyle anlattı: "Çocuk yaşta uyku apnesi, şiddetli ayak ve bacak ağrıları ile beraber farklı rahatsızlıklarla tanışmaya başladım. Tartı 169 kiloyu gösterirken ameliyat olmaya karar verdim. Sağlığımdan her gün bir şey kaybederken, önce buna 'dur' demem gerekiyordu, sonra da kilolara. Ameliyatla ilgili araştırmalar yaptım ve Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu'na ulaştım. Annemi ikna etmekte zorlansam da ameliyat konusunda kesin kararımı almıştım. 16 ay önce tüp mide ameliyatını oldum. O günden bu güne 90 kiloyu geride bıraktım. 26 yaşında okul hayatına yeniden döndüm, şimdi üniversite okuyorum, Uzakdoğu seyahatlerinin tadını doyasıya çıkarmaya başladım, pek çok hayalimi gerçekleştirmek için yeniden güç kazandım." Deniz Lale'nin ameliyatını gerçekleştiren Medical Park Bahçelievler Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu ise Deniz'in disiplinli bir hasta olduğunu söyledi. Eyüboğlu, "Deniz kontrollerini aksatmıyor, beslenme ve yaşam düzenini bu doğrultuda tamamen değiştirdi" dedi. Obezitenin insan ömründen 10-15 yıl çaldığına dikkat çeken Prof. Dr. Eyüboğlu, "Obez insanları, kalp krizi, inme, kanser, şeker hastalığı, uyku apnesi gibi pek çok hastalık tehdit ediyor. Obezitenin önlenmesi ve giderilmesi ile ise tüm bu riskler de önemli ölçüde ortadan kalkmış oluyor" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obez Deniz 20 yıllık esarete neşter vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN