Türkiye'nin en iyi haber sitesi

öğretmen kocasını suçladı 10 bin lira tazminata mahkum oldu

Giriş Tarihi: 4.2.2016 10:44 Güncelleme Tarihi: 4.2.2016 10:47
Kadın öğretmen kocasını suçladı 10 bin lira tazminata mahkum oldu

Batman Aile Mahkemesi Hakimi Müge Kut Erdal, polis eşinden şiddet gördüğü iddiası ile açan öğretmen B.Ş.'yi eşini haksız yere suçladığı gerekçesiyle 10 bin lira tazminat ödemeye mahkum etti.

Batman'da yaşayan öğretmen 30 yaşındaki B.Ş., ile aynı yaştaki polis memuru T.Ş., 2014 yılında nikah kıyarak evlendi. 1 yıllık evliliğin ardından öğretmen B.Ş. eşinden şiddet gördüğü iddiasıyla açtı. Eşinin açması üzerine polis memuru T.Ş. de karşı dava açtı.

ÇOCUĞUNU DÜŞÜRDÜ İDDİASI

Kadın öğretmen B.Ş.'nin avukatı Aile Mahkemesi'ne verdiği dilekçede, polis memuru T.Ş.'nin eşini tekme-tokat dövdüğünü, sürekli kötü davrandığını ve bir kavga sırasında 3 kaburga kemiğini kırdığını söyledi. T.Ş.'nin eşine karşı sürekli şiddet uyguladığı ve küfür ettiği belirtilen dilekçede, "Müvekkilim evden kovulmuş, sadece kol çantasını alarak çıkabilmiştir. Eşi her gün şiddet uygulamış, dövülmesi sonucu çocuğunu düşürmesine sebep olmuştur. Kusuru bulunmayan müvekkilime 150 bin lira maddi ve manevi tazminat ödenmesi gerekir" ifadeleri yer aldı.

ŞİDDET İDDİALARI DOĞRU DEĞİL

Mahkemeye karşı dava dilekçesi veren polis memuru T.Ş.'nin avukatı Umut Abdulkerim Ocak ise, öğretmen B.Ş.'nin iddialarının gerçek olmadığını belirterek, "Müvekkilin eşi gebe değildir. 3 kaburga kemiğinin kırılması evlilikten birkaç gün önce olmuştur. Kendisine herhangi bir saldırı olmamıştır. Evlilik kararı alındıktan sonra müvekkilim 50 bin lira kredi çekmiştir. Bu para ile düğün masraflarını karşılamış, ev eşyalarını almıştır. Müvekkil eşine karşı şiddet uygulamamış, kötü söz bile söylememiştir. Bu nedenle karşı tarafın 30 bin lira maddi ve manevi tazminata mahkum edilmesini ve nafaka talebinin reddini istiyoruz" dedi.

İDDİALAR DOĞRU ÇIKMADI

İddialar üzerine mahkeme öğretmen B.Ş.'nin gördüğü şiddet ile kaburga kemiklerinin kırılması ve çocuğunu düşürmesi konularını araştırdı. Devlet Hastanesi'nden gönderilen raporda B.Ş.'nin evlenmeden bir gün önce hastaneye başvurduğu ve kırığın bu tarihte oluştuğu belirtildi. B.Ş.'nin hamile olduğu ve çocuğunu düşürdüğü iddialarını araştıran mahkeme, özel hastaneden gönderilen tahlil sonuçlarına göre genç kadının gebe olmadığını tespit etti.

KADIN ÖĞRETMEN 10 BİN LİRA TAZMİNAT ÖDEYECEK

Davayı karara bağlayan Batman Aile Mahkemesi Hakimi Müge Kut Erdal, öğretmen B.Ş.nin davasının reddine, polis memuru T.Ş.'nin davasının kabulüne karar verdi. Mahkeme B.Ş.'nin boşanma, nafaka, ve tazminat taleplerinin tümünün reddederken, polis memuru T.Ş.'nin açtığı davada tarafların boşanmasına hükmetti. Kararda B.Ş.'nin, eşi T.Ş.'ye 10 bin lira tazminat ödemesine hükmedildi. Mahkeme 3 bin lira avukatlık ücreti ve dava masraflarının da B.Ş.'den tahsil edilmesine karar verdi.

KEMİKLERİNİ KIRAN KİŞİYLE 1 GÜN SONRA EVLENMESİ HAYATIN AKIŞINA TERS

Gerekçeli kararını açıklayan Hakim Müge Kut Erdal, B.Ş.'nin kendisini kaburga kemiklerini kıracak şekilde döven biriyle 1 gün sonra evlenmesinin hayatın olağan akışına ters olduğunu belirtti. Kadın öğretmenin gördüğü şiddet sonucu çocuğunu düşürdüğü iddialarının doğru olmadığı belirtilen kararda, tahlil sonuçlarına göre B.Ş.'nin gebe olmadığı, tanıkların da bunu doğrulamadığı ifade edildi. T.Ş.'nin düşük oluşturacak bir şiddeteyleminin ispat edilmediği vurgulanan kararda, B.Ş.'nin annesinin taraflarla birlikte yaşadığı ve aile birliğine müdahale ettiği kaydedildi.

HAKİM: HAKSIZ YERE SUÇLANDI

Öğretmen B.Ş.'nin arkadaş ortamında eşinin üstüne yürüyerek 'Şerefsiz' diye hakaret edip, tekme attığı belirtilen kararda, kadının tanıklarının mahkemeyi yanıltmaya çalıştığı kaydedildi. Polis memuru T.Ş.'nin hakarete uğradığı, haksız yere suçlandığı ve evden ayrılmak zorunda bırakıldığı için kişilik haklarının zedelendiğine yer verilen kararda, bu nedenle B.Ş.'nin tazminata mahkum edildiği belirtildi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadın öğretmen kocasını suçladı 10 bin lira tazminata mahkum oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN