Türkiye'nin en iyi haber sitesi

!

Türkiye'de en son nerede oldu? Türkiye'de meydana gelen ve şiddeti, verdiği hasar gibi bilgilerin tamamına haberimizden ulaşabilirsiniz...

Giriş Tarihi: 4.2.2016 15:31 Güncelleme Tarihi: 4.2.2016 15:32
Son depremler!
Boğaziçi Üniversitesi Rasathanesi ve Araştırma Enstitüsü (KRDAE) ülkemizde yaşanan in tamamını takip ediyor ve verilerini tutuyor. Son depremler nerede oldu? İşte detaylar!

Türkiye'de ve dünyada her gün çok sayıda deprem meydana geliyor. Ancak yaşanan son depremlerin pek çoğu 3 ve altı şiddette olduğu için hissedilmiyor. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) ise son depremlerin tamamını takip ediyor ve verilerini tutuyor. Bu verilere göre olası deprem durumlarına yönelik önlemler alınıyor.

Türkiye'de yaşanan son depremlerin hepsinin detaylarını haberimizden öğrenebilirsiniz.

SON DEPREMLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

DEPREM NEDİR? NASIL ÖLÇÜLÜR?
Depremler yer kabuğunda yaşanan beklenmedik hareketlerden dolayı açığa çıkan enerji sonucunda gelen sismik dalgalanmalar ve bu dalgalanmaların yeryüzüne yansımasıdır.

Burada sismik aktivte ya da dalgalanma olarak belirtilen durum son depremlerin büyüklüğünü ifade etmektedir. Son depremlerin şiddeti sismograf ile ölçülür ve ölçülen depremler sismoloji bilim dalın tarafından incelenir. Deprem şiddeti Moment Magnitüd Ölçeği (Richter Ölçeği) ile belirlenir. Yaşanan depremlerin büyüklüğü 3'ün altında ise genellikle bu depremler hissedilmez.

Diğer taraftan 7 ve üstü şiddetteki depremler ise yıkıcı etkiye sahip olabilirler. Depremin şiddetinde, meydana geldiği derinlik etkilidir. Bir deprem yer kabuğunun ne kadar derininde yaşanırsa şiddeti az, ne kadar yüzeye yakın olursa şiddeti o kadar fazla olur.

Dünya yüzeyinde gerçekleşen depremler kendilerini bazen sallantı bazen de yer değiştirme şeklinde göstermektedir. Bazen yeryüzüne yakın bir noktada güçlü bir deprem gerçekleştiğinde tsunamiye sebep olabilir. Bu sarsıntılar ayrıca toprak kayması ve volkanik aktiviteleri de tetikleyebilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son depremler!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN