Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"'nun ni terse akıtacağız"

Büyükşehir , hazırladıkları merdiven projesiyle adına ler yakılan Ordu’nun ni tersine akıtacaklarını söyledi.

Giriş Tarihi: 8.2.2016 16:30 Güncelleme Tarihi: 8.2.2016 16:31
Ordu'nun derelerini terse akıtacağız

Büyükşehir , Altınordu sahili ile 530 rakımlı Boztepe arasında uygulanması planlanan basamaklı merdiven projesini yerinde inceledi. Projeyle birlikte, kültür merkezi olarak kullanılan tarihi Taşbaşı Kilisesi'nin hemen yanından geçen derenin altındaki 150 metrelik kısımda suların yukarı akıtılması planlanıyor. Deniz seviyesinden Boztepe'ye ulaşacak basamaklı merdiven projesinin dünyanın en uzun merdiveni olacağını belirten Başkan Enver Yılmaz şu bilgileri verdi:

"Ordu Kent Konseyimizin Başkanlığında, turizmci Enis Ayar ve arkadaşlarının bize daha önce getirmiş oldukları Boztepe'ye merdiven projesi vardı. Merdiven projesini inceledik. Projenin içeriği Taşbaşı Kilise'nin bahçesinden ya da denizin kenarından, mevcut yolun altından dere boyu bir tünel açmak suretiyle bu çıkıştan itibaren de 150 metrelik tünelden sonra da, Boztepe'ye kadar bir merdiven projesiydi. Çok ilginç ve ekstrem bir proje. Bize arkadaşlarımız derenin tersine akıtılması fikriyle geldiklerinde bunun güzel bir düşünce olduğunu söyledim. 'Ordu'nun aksa yukarı aksa' diye başlayan ve tüm Türkiye'nin bildiği müzde ki gibi bir şey yapabilir miyiz araştıracağız. Teknik arkadaşlara gerekli talimatları verdim. Burada teknolojiden veya teknik imkansızlıklardan kaynaklanan neler yaşayabiliriz onunla ilgili gerekli araştırmaları yapacağız."

Enver Yılmaz, proje gerçekleştirildikten sonra Boztepe'ye kadar olan bir merdiven projesinin dünyanın en uzun soluklu merdiveni olacağını, projenin uygulamaya geçmesiyle birlikte kente çok ciddi bir potansiyel katacağını da sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Ordu'nun derelerini terse akıtacağız"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN