Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Manyas Gölü atıkların tehdidi altında!

Ramsar Sözleşmesi ile koruma altına alınan, Türkiye'deki Kuş Cennetinin merkezi Manyas Gölü, evsel, kimyasal, biyolojik, atıkların tehdidi altında.

Giriş Tarihi: 10.2.2016 13:56 Güncelleme Tarihi: 10.2.2016 14:07
Manyas Gölü atıkların tehdidi altında!

Bugünlerde, Manyas Gölü'nün başında kuşlar değil kara bulutlar dolaşıyor. Uluslararası düzeyde önem taşıyan kuş zenginliği ile dikkatleri üzerinde toplayan Manyas Gölü evsel atıkların yan ısıra çevrede bulunan tavuk çiftlikleri, orta düzeyde işletmeler, ilaçla tarım yapılan arazilerin tehdidi altında olduğu ifade ediliyor. Gölün etrafında 10'nun üzerinde köy var. Köylerin kanalizasyon sistemi olup olmadığı konusunda köylüler konuşmak istemiyor. Manyas Türkiye'de ' Kuş Cenneti' olarak tanınan ilk alandır. Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza ve Manyas Belediye Başkanı Tarcan Barçın (CHP) Gölle ilgili görüşme isteğimizi işlerinin yoğunluğu nedeniyle kabul etmediler.

Sabah, Gölün çevresinde bulunan Bereketli ve Gölyaka, Koca göl köylerinde, köylülerle gölün durumunu mercek altına aldı. Gölün geleceğinden endişe duyduğunu söyleyen Profesyonel Fotoğraf Sanatçısı Bora Çınar; gölün çevresinde bulunan tavuk çiftliklerinin bazı sanayi kuruluşlarının atık sularını göle deşarj ettiklerini iddia etti. İş Adamı ve Sanayici Fotoğraf Sanatçısı Oktay Soylu, Gölün Bandırma ve Manyas'a büyük değer kattığını belirterek; Bu değeri öne çıkartmalıyız, korumalıyız. Göle bir şey olursa Manyas ve Bandırma önemini yitirir. Göl önemli turizm potansiyeli taşıyor, yerel ve merkezi iktidarlar turizm potansiyelini hareke geçirmeliler' 'dedi.

Fotoğraf Sanatçısı Bora Çınarla Gölyaka köyüne konuk oldum. Köylülerin ortak görüşü; Göl her geçen gün ekonomik görsel değerini kaybediyor. Bir dönem gölden eğilerek su içtiklerini söyleyen Hasan Kayak, kirliliğe karşı önlem alınmazsa Manyas Gölü'nü kaybedeceklerini dile getirdi. Balık çeşitlerinin yok denecek kadar azaldığına vurgu yapan Hasan Kayak; 'avlanan İsrail Sazanı balığının ekonomik değeri olmadığı ifade etti. Bereketli Köyü'nde ki köylülere bir dokun bin ah işit. Geçim kaynaklarının yok olduğuna işaret ediyorlar. 10-15 sene önce köyde günde 20 ton İsrail Sazanı ve turna balığı avladıklarını ifade ediyorlar. Köyde 20 tonluk soğuk hava deposunun boş olduğunu söyleyen Mustafa Tek, gölün çevresinde su ürünleri kooperatifi kurulduğunu ifade etti. Tek şöyle konuştu: 'Bizim köyde dâhil olmak tüm köy halkı balığın soyunu kurutuyoruz. Avlanmamamız gereken zamanda avlanıyoruz. Gölde ne zaman avlanılacak, ne zaman avlanmayacak? Kimsenin umurunda değil. Yavrulama dönemine dikkat edilmiyor. Bir anlamda bindiğimiz dalı kendi ellerimizle kesiyoruz.

Hızla kuruyan ve kirlenen sulak alanlardan kaçan kuşların son sığınağı Manyas Gölü, Gediz Deltasında kaçan flamingolarda ev sahipliği yapıyor. Ayni şekilde Burdur Gölü'nden kaçan ve nesli küresel ölçekte tehlikedeki dik kuyruk kuşlarının can havliyle sığındıkları yer. Balıkesir Üniversitesi Coğrafya Bölümü ve İsviçre'deki Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUNCN) Çevresel Ekonomik ve Sosyal Politikalar Komisyon Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Arı'nın Manyas Gölü hakkında ki saptamaları uyarıcı niteliği taşıyor.

Prof Arı: Gölün Geleceğinden endişeliyim
Göl ve çevresinde yaptığı saha çalışmalarını tez haline getiren Balıkesir Üniversitesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Arı , edişlerini Sabah'a aktardı. Gölde, sanayi, evsel, tarım arazilerinde kullanılan ilaçlardan kaynaklı kirlenme olduğunu kaydeden Prof. Dr. Yılmaz Arı, bir saniye bile zaman geçirilmeden önlen alınmasını istedi.

Arı Şöyle konuştu:' Gölü çok yakınında kurulan sanayi işletmeleri ve tavuk çiftlikleri evsel atıklar, tarımda kullanılan ilaçlar kirletiyor. Gölde hızla oksijen kaybı söz konusu. Turna balığının yumurtlama alanları toprak oldu. Turna balığı yok oldu. Göl çevresinde kesinlikle organik tarım yapılmalı. Şu anda yapılan tarımda kullanılan gübre ve ilaçlar gölü olumsuz etkiliyor. Köy çevresinde 10 köy var. Bunların bir çoğunun kanalizasyonu olmadığını biliyorum.'

Gölün korunması için, gölün etrafında bulunan köylüler, sivil toplum ve çevre örgütlerinin denetimine açılması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Yılmaz Arı;' Gölü en iyi koruyacak olan köylülerdir. Onların göle sahip çıkması için köylülerin görüş ve önerileri alınmalı. Köylü gölden geçimini sağlarsa göle sahip çıkar' diyor. Manyas Gölünün öneminin hala kavranamadığını söyleyen Mehmet Çetin Demir, göldeki balık sayısının azalması köylülerin ekonomik kaybına neden olacağını ifade etti.

Öğrenciler Göle Sahip Çıktı
Manyas Haydar Köyü Adnan Hunca Anadolu Çok Programlı Lisesi öğrencileri Okul Müdürü Şevket Erdoğan, Öğretmen Samet Can ile birlikte Gölün kenarında evsel atık temizliği yaptılar. Okul Müdürü Şevket Erdoğan, gölün çevresinde kağıt, bidon, plastik benzeri atıkların çokluğundan rahatsız olduklarını ifade etti. Erdoğan , zaman zaman öğrencilerle birlikte gölün çevresinde ki köyleri ziyaret edip göl çevresine evsel atık atılmaması için bilgilendirme yapacaklarını dile getirdi.

Kutu Manyas Gölü Ramsar Anlaşması kapsamında koruma altına alınmıştır.
Ramsar alanı, Ramsar(de•en•fr) sözleşmesiyle koruma altına alınmış alanları ifade eder. Ramsar, İran'da bir şehirdir. Sözleşme Ramsar'da imzalandığından bu adla anılıyor.
Kutu Manyas Gölü. Türü: Tatlı Su Gölü
Uzunluk: 20 Km.
Genişlik: 14 Km.
Ortalama Derinlik 1-2 Metre.
En büyük derinlik: 4 metre.
Gölün ve çevresinde bulunan tespit edilen bitki türü: 92
Milli Parktaki Pelikan Sayısı 125
Göldeki Balık türü sayısı 23 olduğu söyleniyor. Bu sayıda azalma var
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Manyas Gölü atıkların tehdidi altında!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN