Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küresel ısınma uçmayı zorlaştıracak

İngiliz bilim insanları küresel ısınmanın tetiklediği hava akımlarının uçak sefer sürelerini uzatacağına dikkat çekti. Bu tespit yakıt ve bilet fiyatlarını da artırabilir

Giriş Tarihi: 11.2.2016
Küresel ısınma uçmayı zorlaştıracak
Reading Üniversitesi'nden atmosfer bilimcisi Dr. Paul Williams, iklim değişikliği yüzünden 'Jet Stream' adı verilen kuvvetli rüzgâr akımlarının gücünün artacağını söyledi. Dr. Williams'a göre bu nedenle Avrupa'dan Amerika yönüne yapılan seferlerin süresi artacak, Amerika'dan Avrupa'ya yönelik uçuşların süresi ise azalacak. Yapılan hesaplamalara göre bu rüzgârların, sivil havacılık sektörüne yükü yılda 2 bin saat seyahat süresi, 22 milyon dolar yakıt masrafı ve 70 milyon kilogram karbondioksit salınımı olacak. Bu durum bilet fiyatlarına da yansıyacak. 1.3 milyon uçuş rotası ve önümüzdeki 40 yıllık dönem dikkate alınarak yapılan öngörülere göre New York-Londra seferleri 4 dakika kısalacak, Londra-New York seferleri ise 5 dakika 18 saniye uzayacak.

DAHA FAZLA TÜRBÜLANS

Daha önceki çalışmalara dayanarak, iklim değişikliği yüzünden uçakların daha fazla türbülansa gireceğini ve daha az yük taşıyabileceğini hatırlatan Dr. Williams "Jet Stream denen rüzgârlar sadece Atlas Okyanusu ve çevresini değil, dünyanın diğer bölgelerindeki uçuşları da etkileyecek" öngörüsünde bulundu. Uzmanlar, küresel ısınmanın ana tetikleyicilerinden biri olan sivil havacılık ve ulaşım sektörünün, küresel ısınmadan en çok etkilenen sektörlerden biri olabileceğini söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küresel ısınma uçmayı zorlaştıracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN