Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Önce kalplerini sonra böbreklerini verdiler

Giriş Tarihi: 12.2.2016 17:55
Önce kalplerini sonra böbreklerini verdiler

Eşlerine böbreğini veren kadınların haberine sıkça şahit oluyoruz. Son yıllarda bu örnek davranış, erkeklerde de yaygınlaşıyor. 32 yaşındaki Recep Aygün ve 39 yaşındaki Halil Uzun, böbrek yetmezliği hayat arkadaşlarının kapısını çalınca hiç düşünmeden bir böbreklerini sevdikleri kadınlara verdiler. Prof. Dr. İbrahim Berber ve ekibinin gerçekleştirdiği nakille Arzu Aygün ve Pınar Yalnız yeniden can buldu.

29 yaşındaki Arzu Aygün ile 33 yaşındaki Pınar Yalnız böbrek yetmezliği olan iki genç kadın. Biri 3, diğeri 5 yıllık evli. Eşleri Recep Aygün ve Halil Yalnız en büyük şansları. 32 yaşındaki Recep Aygün ve 39 yaşındaki Halil Yalnız, eşlerinin böbrek yetmezliği hastası olduğunu evlenirken de biliyordu. Buna rağmen kalpten sevdiler, bağlandılar; gerektiği anda da eşlerine yeniden can verdiler. Makine operatörü olan Recep Aygün Rizeli. Akgün, "Onun canı yandıkça benim de canım yanıyordu. Doktora, 'gerekirse ikinci böbreğimi de alın eşime verin, onun çalışmayan böbreğini bana takın' dedim" diye anlattı yaşadıklarını. Halil Yalnız ise aylarca geceleri eşinin başucunda adeta nöbet tutarcasına beklemiş. "Ona bir şey olacak diye çok korkuyordum. Çanakkale'de eşim bir gece ölümün ucundan döndü. İki ay diyalize girdi ama böbrek nakli ile sağlığına tamamen kavuşabileceğini öğrenince bir an bile düşünmeden böbreğimi verdim" dedi.İstanbul'da yaşayan Aygün çifti ile Çanakkale'de yaşayan Yalnız çifti, Acıbadem International Hastanesi Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. İbrahim Berber ve ekibinin gerçekleştirdiği başarılı nakille yeni hayatlarına merhaba dedi.

HAYATIMI HEDİYE ETTİ

Nakil sonrası konuşan Akgün, "O gülsün iyi olsun başka bir şey istemem. Bir yanda bir insan gözünün önünde eriyip biterken sen bacak bacak üstüne atıp bekleyemezsin. İnsanın vicdanına dokunması lazım. En güzel duygu eşime can katmak. Ben de yüreğimi de böbreğimi de ortaya koydum"diyerek, örnek bir davranış sergiledi.Eşi Arzu Aygün de "Çevremde çok kişi eşim bana böbreğini verince şaşırdı. Erkeklerden böyle bir şey çok görmüyoruz. Bana her zaman her şeyde destek oluyordu, üstüne bir de hayatımı hediye etti" dedi.

DOĞUM GÜNÜNDE YENİ HAYAT VERDİ

Eşinin nakil sonrası yeniden gülümsedeğini görmenin mutluluğunu yaşayan Halil Yalnız da "Hep kadınların eşlerine hayat verdiklerine şahit oluyoruz. Hayat yoldaşlığına çıkıyorsanız kadınla erkeğin bir olması lazım. Erkekler de destek vermeli, hayat vermeli" dedi. Genetik geçişli polikistik böbrek yetmezliği hastası olan Pınar Yalnız da " Biz bir elmanın iki yarısı olduk. Onun doğum gününde benim ona vermem gereken hediyeyi o bana verdi.Böbreğini, hayatımı hediye etti" derken mutluluğu gözlerinden okunuyordu.

Genç çiftlerin böbrek naklini başarıyla gerçekleştiren Prof. Dr. İbrahim Berber, vericilere laparoskopik yani kapalı yöntemle ameliyat yaptıklarını, sadece üç delik ve kasıkta 5-6 santimlik kesi ile böbreği çıkararak alıcılara yerleştirdiklerini belirterek "Laparoskopik yöntemin avantajları çok fazla. Verici aynı günün akşamında ayağa kalkıyor, ertesi gün taburcu olabiliyor, kendisi söylemese bir böbreğini verdiği anlaşılmıyor bile. Kanama ve ağrı hemen hemen hiç olmuyor, yara yerinde fıtık riski açık ameliyata göre çok az oluyor.Gayet sağlıklı bir şekilde diğer böbreğinin eksikliğini hiçbir şekilde hissetmeden hayatını sürdürüyor" dedi. Organ Nakli Merkezi Nefroloji Sorumlusu Prof. Dr. Ülkem Çakır da "Eskiden olsa bu durumda böbrek nakli yapılamaz diye bırakılabilecek hastalara artık çok gelişmiş yöntemler sayesinde başarıyla organ naklini gerçekleştirebiliyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önce kalplerini sonra böbreklerini verdiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN