130 yıl sonra ortaya çıktılar

Bilim insanları, 19'uncu yüzyılda sömürgeci avcılar tarafından soyları kurutulan silik çizgili "kuagga" zebralarını yeniden üretmeyi başardı

Giriş Tarihi: 13.2.2016
130 yıl sonra ortaya çıktılar
Güney Afrika'nın Cape Town kentine 2 saat mesafedeki Riebeeck Vadisi'nde 30 yıldır yürütülen proje kapsamında, 1883'ten bu yana doğal ortamda görülmeyen "kuagga"lar üremeye başladı. Fransız haber ajansı AFP'ye projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Eric Harley, "Bu, insan eliyle ortaya çıkarılan ekolojik bir felaketi onarma ve döngüyü yeniden devam ettirme çabası" dedi. "Kuagga"ları Güney Afrika'ya has karizmatik bir hayvan olarak tanımlayan Prof. Harley, çalışmaların olumlu sonuçlanmasından büyük memnuniyet duyduklarını kaydetti. Yaklaşık 30 yıl önce Almanya doğumlu Güney Afrikalı doğa tarihçisi Reinhold Rau tarafından başlatılan yenileme projesinin ilk adımı, Güney Afrika Müzesi'nden alınan bir "kuagga" DNA örneğinin analiz edilmesiyle atıldı. Uzun yıllar süren eşleştirme ve dölleme faaliyetleri sonucunda, nihayet 1880'lerdeki orijinal "kuagga" örneklerine ulaşmayı başaran bilim insanları, şimdi dünyanın başka bölgelerinde de aynı projeyi tekrarlamayı hedefliyor.

'KLONLAMA DEĞİL'
Projede görev alan bilim insanları, uzun süre boyunca tekrarlanan ve yapılan işlemin kesinlikle klonlama olmadığının altını çizdi. Prof. Dr. Eric Harley, "Klonlama ya da embriyo transferi gibi çalışmalar yapmadık. Başardığımız şey, sadece seçme üretme ve çoğaltma yönteminin sonucu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
130 yıl sonra ortaya çıktılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN