Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ha sahte içki ha silah!

Sahte içki davasının iddianamesinde savcılık, 11 sanığın olası kast ile öldürmeye teşebbüs suçundan 28 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep ediyor

Giriş Tarihi: 14.2.2016
Ha sahte içki ha silah!
İstanbul'da sahte içkiden ölenlerin sayısı 37'e ulaştı. Savcılık ise özellikle gözü kör eden, duyu organlarının zayıflığı ile böbreklerin iflasına yol açan metanol miktarı çok yüksek sahte içkiyi, silah saydı. Dava, 8'i tutuklu 11'i şüpheli hakkında İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde açıldı. Sahte içki satan büfe işletmecileri Metin Ş., Nihat B., Velat O., Engin O., İrfan K., İsmail B., Süleyman Y., Metin K., Aykut K., Mahmut D. ve Nadir K.'nın 5 yıldan 28 yıla kadar değişen hapisle cezalandırılmaları isteniyor. Sahte içki satan sanıklar, olası kast ile vatandaşların ölümüne ya da yaralanmalarına sebep olmakla suçlanıyor. İddianamede şu ifadeler yer aldı:

METANOL ORANI 60 KAT FAZLA

Sahte içkiden çok sayıda vatandaş rahatsızlandı ve İstanbul'daki çeşitli hastanelere kaldırıldı. Bazıları öldü, bazıları da görme duyusu başta olmak üzere çeşitli duyu organlarını kaybetti.
Türk Gıda Kodeksi Distile Alkollü İçkiler Tebliği'ne göre rakıda metanol miktarı 150 gram, diğer tarımsal kökenli etil alkollerde ise metanol miktarı en fazla 50 gram. Alınan numunelerin metanol miktarı ise 8943,05 gram çıktı. Yani gerçeğinin 60 katı fazla.
Yapılan operasyonlarda sahte içki imalatında kullanılan çok sayıda yardımcı malzeme ile kapak pres makinesi ve sıvı maddeler ele geçti.
Sanıklar, sattıkları sahte içki nedeniyle TCK'nın '86/1-3 e' maddesinde yer alan 'silahla' bu suçu işledikleri gerekçesiyle yargılanmalı ve cezalandırılmalı. Sanıklar, vatandaşların öleceklerini ya da ciddi şekilde yaralanacaklarını bilmelerine rağmen para kazanma hırsı ile bu suçu işledi. Vatandaşlar da 5 ya da 10 liraya ucuz olduğu için bu içkilerden alarak zehirlendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ha sahte içki ha silah!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN