Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Süper bebekler

Giriş Tarihi: 18.2.2016
Süper bebekler

Gelişmiş genetik tarama ile sağlıklı embriyoların tespit edilip anne rahmine transferiyle doğan yeni nesil tüp bebekler doktorlarıyla buluştu. Dr. Erden'e göre onlar yeni nesil süper bebekler

ABD ile eşzamanlı olarak ülkemizde de geçtiğimiz yıl uygulanmaya başlayan Gelecek Nesil Genetik Tarama (Next Generation Sequencing NGS) yöntemiyle, sağlıklı embriyo tespit edilip, gebelik şansı yüzde 90 oranında artırılıyor. Bu yöntemi uygulayan Tüp Bebek Üreme İmmünolojisi ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Halit Fırat Erden, "Gebeliğin oluşmamasının yüzde 70 oranında en önemli sebebi; anne rahmine transfer edilen embriyoların sağlıksız ya da genetiğinin bozuk olması. Bu yöntemle embriyoları en hassas şekilde tarıyor ve tüp bebekte başarı oranını yüzde 90'lara çıkıyoruz" dedi. NGS'den önce insanda var olan 23 kromozomdan sadece üçte birine bakabildiklerini belirten Dr. Erden, "NGS yöntemi ile kromozomlara sayısal olarak baktığımız gibi yapısal olarak da bakabiliyoruz. Bu hassas tarama ile her şeyi görüyoruz. Ancak, genetiği bozuk olan kişilerin genetiğini düzeltmiyoruz. İngiltere hükümeti bu çalışmaya izin verdi, 5 yıl içinde genetik bozuklukları da düzeltme imkânı olacak. Fakat biz şimdi sadece embriyodaki anormallikleri saptıyoruz" diye konuştu.

İŞTE O YENİ NESİL TÜP BEBEKLER
13 yıllık evli Semiha (35) ve Ömer Türkmen (35) çiftinin 3 aylık bebekleri Ahmet Kaan... 3 aşılama ve 8 kez tüp bebek denemesinin ardından, genetik tarama sonucunda sağlıklı embriyolara ulaşılması ile dünyaya geldi. Semiha Türkmen, "2 sağlıklı embriyo tespit edildi. Biri transfer edildi. 3 ay önce bebeğim Ahmet Kaan dünyaya geldi. Onca yılın hüznü sevince dönüştü. İkinci sağlıklı embriyomuz laboratuvarda bekliyor. İkinci doğuma karar verince o da transfer edilecek" şeklinde konuştu.
Aslı (35) ve Erhan Bayol (41) çifti de 2.5 yıllık evli. Genetik tanı yöntemi ile ikiz bebeğine kavuşan Aslı Bayol, "Kistlerim vardı. Embriyoların genetik taraması yapıldı. En sağlıklı olanlar transfer edildi. İlk denemede başarılı olduk. 3 ay önce bebeklerim Ali ve Ayşe'yi kucağıma aldım" dedi.
Esin (35) ve Haluk (50) Oral çifti ise 5 yıllık evli. 8 tüp bebek denemesi yapan Esin Oral, kan pıhtılaşması sorunu yaşıyordu. Son aşamada embriyolara genetik test yapılmasına karar verdiklerini belirten Oral, "Sağlıklı embriyolar transfer edildi. 4 ay önce Haluk Mert ve Elif Ada doğdu" dedi.
8 yıl evlat sahibi olabilmek için uğraşan Bedriye (41) ve Hasret Uygun (39) çiftinin bebekleri Ayşe Nisan da 4 ay önce dünyaya geldi. Bedriye Uygun, "Detaylı genetik test ile kaygılarım son buldu, mutlu sona dönüştü" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Süper bebekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN