Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sözlü cinsel tacize ertelemesiz, indirimsiz hapis cezası

Giriş Tarihi: 19.2.2016 14:07 Güncelleme Tarihi: 19.2.2016 14:30
Sözlü cinsel tacize ertelemesiz, indirimsiz hapis cezası

Adliye koridorunda yanından geçen kadın avukata, bir taraftan cep telefonuyla konuşurken diğer taraftan sözlü cinsel tacizde bulunan sanık 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme cezada indirime gitmedi ve ertelemedi.

Anadolu Adalet Sarayı'nda yanından geçen avukat E. İ'ye 'sözlü' cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla yargılanan E A., 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme E. A.'nın yargılama sırasında pişmanlık göstermediği, suç işlemekten çekineceği yolunda olumlu kanaat getirmediği gerekçesiyle cezasında indirim ve erteleme yapmadı.

"CEP TELEFONUNDA KONUŞUYORDUM"

Anadolu 28. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada savunma yapan tutuksuz sanık E. A.,(21) sabıka kaydı almak için adliyeye geldiğini belirterek, "...daha önce arkadaşlık yaptığım kadın aradı. Onunla telefonda konuşurken bana söylediği sözlere karşılık ben de cevap verdim. Ancak şikayetçi yanımdan geçiyormuş ve sözlerimi duyunca tepki gösterdi. Kendisine söylemediğimi izah etmeme rağmen şikayetçi oldu" dedi.

"BANA SARF ETTİĞİNİ ANLADIM"

Avukat E. İ.(30) ise olay günü iş gereği adliyede olduğunu ifade ederek, "Sanık elinde cep telefonu ile konuşur halde yanımdan geçerken, önce iç çekerek ve sonrasında cinsel saldırı mahiyetinde sözler sarfettiğini duydum. O anda bu sözleri bana karşı sarf ettiğini anladım. Özel güvenliği çağırarak, gitmekte olan sanığı yakalattım ve şikayetçi oldum" diye konuştu. E. İ.'nin avukatı Selmin Cansu Demir ise müvekkili olan meslektaşına karşı yapılan saldırının cezalandırılmasını istedi.

1 YIL HAPİS CEZASI

Mahkeme hakimi suçun işleniş biçimi, sanığın kastı ve suç yerini gerekçe göstererek E. A.'nın "Cinsel taciz" suçundan 1 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Mahkeme, sanığın yargılama sırasında pişmanlık göstermediği, suç işlemekten çekineceği yolunda olumlu kanaat getirmediği gerekçesiyle cezasında indirim ve erteleme yapmadı.

İDDİANAMEDEN

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianameye göre olay Anadolu Adalet Sarayı B Blok -4. katında, 2014 yılının Ağustos ayında meydana geldi. Avukat E.İ.'nin adliyeye giriş yaptığı sırada E.A.nin ona hitaben cinsel içerikli söz söyleyerek tacizde bulunduğu belirtilen iddianamede, E. İ.'nin şikayetçi olduğu anlatıldı. E. A.'nın suça konu sözü söylediği ancak avukata değil de telefonda konuştuğu kadına söylediği yönünde savunma yaptığı anlatılan iddianamede, kamu davası açmak için yeterli delil ve şüphe olduğu belirtildi. E. A. hakkında "Cinsel taciz" suçundan 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sözlü cinsel tacize ertelemesiz, indirimsiz hapis cezası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN