Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'ye 11 tır kaçak ceviz ve fıstık getirildi

Giriş Tarihi: 19.2.2016 10:47 Güncelleme Tarihi: 19.2.2016 10:58
Türkiye'ye 11 tır kaçak ceviz ve fıstık getirildi

İran'dan aldıkları ceviz ve fıstığı yurt içinde boşalttıktan sonra araçlarına tuz yükleyerek Sarp Sınır Kapısı'ndan Gürcistan'a geçmek isteyen 11 tır sürücüsü yakalandı

Artvin'de, İran'dan ülkeye kaçak ceviz ve fıstık getirdikleri belirlenen 11 tır sürücüsü, Gürcistan'a geçmek isterken yakalandı.

Yurt içinde boşaltılan ceviz ve fıstığın değerinin 10 milyon 250 bin lira olduğu belirlendi

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Sarp Sınır Kapısı'ndan yurt dışına çıkmak isteyen İran plakalı 6 tırın sürücüsünün, tırları Gürcistan'a geçemediğinden yüklerinin başka plakalı araca aktarılması için Mülki İdare Amirliğine başvurduğu belirtildi.

Amirlik tarafından "araçların gümrük müdürlüğünün sorumluluğunda, kaçak istihbarat müdürlüğünün gözetiminde kontrol edilerek işlemlerin yapılması" talimatı verildiği bildirilen açıklamada, kontrollerde, tırların mühürlerinin koparıldığı ve bir şekilde yapıştırıldığının tespit edildiği vurgulandı.

Detaylı incelemede, tırların yükünün tuz olarak beyan edildiği ancak İran'dan ceviz ve fıstık yüklü geldiğinin belirlendiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ceviz ve fıstıkları yurt içinde boşalttıktan sonra tuz yükledikleri tespit edilmiştir. Aynı gün Gürbulak Sınır Kapısı'ndan gelen ve Gürcistan'a gitmek isteyen 5 Türk plakalı tırda da aynı durumla karşılaşılmış olup, 11 tıra Hopa Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla el konulmuştur. İndirildiği düşünülen cevizin gümrüklenmiş değeri 7 milyon 282 bin lira, fıstığın değeri ise 2 milyon 968 bin lira olarak değerlendirilmektedir."

Öte yandan, ifadesi alınan 11 tır sürücüsünden İran uyruklu 6'sının sınır dışı edildiği, diğerlerinin ise serbest bırakıldığı öğrenildi.

Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'ye 11 tır kaçak ceviz ve fıstık getirildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN