Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kardeşlerine hayat verdiler

18 yaşındaki Mihricen Gözügüzel ve 15 yaşındaki Abdurrahman Koyungöz. Birbirini tanımayan bu iki gencin ortak özelliği küçük yaşlarına rağmen cesur yürekleriyle lösemili kardeşlerini hayata döndürmeleri

Giriş Tarihi: 22.2.2016
Kardeşlerine hayat verdiler
Mihricen Gözügüzel (17), sekiz ay önce teşhis konulan ve yaşaması ilik nakline bağlı olan ikizi Özcan'a iliğini vererek yeniden hayata bağladı. Biz Özcan'la aynı anda hayata 'merhaba' dedik, onun erken elveda demesine izin vermeyeceğim." Bu sözler henüz 18 yaşında ikizine iliğiyle hayat veren Mihricen Gözügüzel'e ait. Mihricen ve Özcan Gözügüzel, pek çok ikiz gibi sadece kardeş değil aynı zamanda en yakın dostu oldu birbirinin. Ancak onları diğerlerinden ayıran lösemiye karşı birlikte giriştikleri yaşam mücadelesi oldu. Klima tamircisi olarak çalışan Özcan, 8 ay önce halsizlik ve grip şikâyetiyle gittiği hastaneden ilaç alıp eve gitmeyi beklerken lösemi hastası olduğunu öğrendi. Anne, baba, ağabeyi tüm aile Özcan'ın sağlığına kavuşması için seferber oldu. Ancak şifa hayatında en büyük destekçisi, kardeşi, dostu, ikizi Mihricen'den geldi. Prof. Dr. Tunç Fışgın tarafından yapılan başarılı ameliyatın ardından Özcan ikizi Mihricen'in iliği ile hayata yeniden gülmeye başladı.

KABULLENMEK ZORDU

Lösemi olduğunu önceleri kendisinden saklamaya çalıştıklarını söyleyen Özcan Gözügüzel, "Grip diye gittim doktora, sonra bazı tahliller istediler. Kimse bana açıklama yapmıyordu ama bir şeylerin ters gittiğini anladım. Lösemi olduğumu öğrendiğimde başlarda kabullenemedim. Arkadaşlarımdan koptum ama ailem o kadar inandılar ki iyileşeceğime hepsi seferber oldu" dedi. Mihricen, ikizinin yanından bir an ayrılmadı, hastanede odasına girmek yasaktı ama o neredeyse kapısından ayrılmadı. "Küçüklükten beri ne kadar uzakta da olsak Özcan'ın canı sıkıldığında hissederdim, can yansa o an ben de acı çekerdim" diye konuşan Mihricen şöyle devam ediyor: "Tedavi boyunca Özcan'a iğne yapıldığında benim canım yandı. Doktoru bize Özcan'ın bir an önce kemik iliği nakli olması gerektiğini ve yarın tek tek hepimizden kan alınarak iliğimizin uygun olup olmayacağına bakılacağını söyledi. O akşam eve geldim, namaz kıldım ve uyudum, rüyamda Özcan'a benim iliğimin uygun olduğunu gördüm. Sabah testler yapıldı, benim iliğim tuttuğunu söylediler ve nakil yapıldı. Şimdi Özcan çok iyi, onu böyle gördükçe her gün Allah'ıma şükrediyorum."

AĞABEYİNİN İLİĞİ SAYESİNDE HAYATA YENİDEN TUTUNDU
Henüz 15 yaşındaki Abdurrahman Koyungöz, lösemiye yakalanan kardeşi Recep Tayyip Koyungöz'ün kahramanı oldu. "Abim gibi olmak istiyorum" diyen Recep Tayyip, hayatta en sevdiği kişinin iliğiyle can buldu. Abdurrahman, "Başka türlüsü hiç aklıma gelmedi, Recep hep ' senin gibi olmak istiyorum' derdi. Şimdi birbirimize çok daha bağlıyız. Artık o üzülmesin, hasta olmasın diye her şeyi yaparım" diyor. 13 yaşındaki Recep Tayyip Koyungöz ise hasta olduğunu öğrendiğinde çok araştırma yapmış, kemik iliği olması gerektiğini öğrendiğinde hayran olduğu abisinin iliğinin uyumlu olması için yalvarmış, tüm aile arasında Recep Tayyip'in istediği gibi sadece abisinin iliği uyumlu çıkmış. Şimdi sağlığına kavuşan Recep Tayyip, sömestr sonrası hastalığı nedeniyle uzun bir ara verdiği okuluna başlamanın heyecanını yaşıyor. Şimdi ise tek bir hayali var, ismini aldığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile tanışmak. "Gerçekleşmesi için her gece dua ediyorum" diyen Recep Tayyip şunları kaydetti: "Büyüyünce Cumhurbaşkanımız gibi büyük adam olacağım. Önce doktor olaca ğım, benim gibi hasta çocukları iyileştireceğim, sonra milletvekili olacağım. Yakın zamanda okula başlayacağım, 23 Nisan'ı bu yıl okulumda kutlayacağım. Cumhurbaşkanımızdan bir isteğim var, her 23 Nisan'da koltuğunu bir çocuğa devrediyor, bu yıl o çocuk ben olayım." Özel hastanenin Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Tunç Fışgın "Recep ve Özcan şanslı olan hastalarımızdan, ne yazık ki kemik iliği nakli gerektiren hastalar arasında aile içi tam uyumlu verici bulma oranları yüzde 25-30'dur" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kardeşlerine hayat verdiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN