Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3D ile 'donörsüz' organ nakli devri

Üç boyutlu (3D) yazıcı teknolojisi sınır tanımıyor... ABD'de insan dokusu gibi yumuşak ve esnek olan hidrojeller kullanılarak kulak, çene kemiği, kas gibi organ ve dokuların 3D modelleri çıkarılıyor

Giriş Tarihi: 24.2.2016
3D ile 'donörsüz' organ nakli devri
Üç boyutlu (3D) yazıcılar organ bekleyen hastalar için de umut olmaya devam ediyor. 3D yazıcı ile organ geliştirme alanında yapılan çalışmalara bir yenisi eklendi. ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinde bulunan Wake Forest Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmalar sonunda hastaların, donörden organ almadan kendi dokusuyla uyumlu organlara kavuşması hedefleniyor. Araştırmada 3D yazıcının başta cilt dokusu olmak üzere birçok organ ve kemik türü üretmek için kullanılacağı belirtiliyor. Bilgisayar tarafından yönetilen 3D yazıcı, organı belirlenmiş bir modele göre, birçok katmanı üst üste oluşturarak geliştiriyor.

CANLI HÜCRELER YAŞIYOR

Ardından katmanlar bir nesneyi meydana getiriyor. Ancak Wake Forest Üniversitesi'nin yazıcısının önemli bir farkı bulunuyor. Yazıcı organı basarken metal ya da plastik değil hidrojel kullanıyor. Su bazlı bir solüsyon olan hidrojellerde insan hücreleri bulunuyor. Doğal ya da sentetik polimerlerden oluşan hidrojeller bünyesinde yüksek oranda su içerdiğinden insan dokusu gibi yumuşak ve esnek bir karaktere sahip. Araştırmacılar yazıcıyla geliştirecekleri kulak, çene kemiği ve kas gibi organ ve dokuları tarayıp üç boyutlu modellerini çıkarıyor. Bu özel yazıcı, insan bedenindeki kan damarlarıyla birleşebilecek dokular geliştiriyor. Bu sayede üç boyutlu yazıcıdan çıkacak organların, içindeki canlı hücrelerin yaşayabilmesi için yeterli oksijen ve besin alması sağlanıyor.

İLK 3D OMUR NAKLİ
Avustralya'da nadir görülen kardoma kanseri hastası Drage Josevski'ye 3D omur nakli yapıldı. Dünyada ilk kez gerçekleştirilen ameliyatın ardından Josevski'nin durumunun iyi olduğu açıklandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3D ile 'donörsüz' organ nakli devri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN