Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kazandığı ödülü, şehidin kardeşlerine bağışladı

Giriş Tarihi: 24.2.2016
Kazandığı ödülü, şehidin kardeşlerine bağışladı

atv'deki Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında önceki akşam 15 bin TL kazanan avukat Celil İyidoğan, ödülü Sur'da şehit olan Teğmen Abdulselam Özatak'ın baktığı 9 kardeşine bağışladı

Atv'de yayımlanan Kim Milyoner Olmak İster'in önceki akşamki bölümüne, yarışmacı Celil İyidoğan (40) damga vurdu. İyidoğan, kazandığı 15 bin lirayı, 9 kardeşine bakarken şubatın ilk haftasında Diyarbakır Sur'da şehit olan Hakkârili Jandarma Teğmen Abdulselam Özatak'ın (25) kardeşlerine bağışladı.

HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Bodrum'da yaşayan evli ve 2 kız çocuk babası olan Celil İyidoğan, 16 yıldır avukatlık yapıyor. 6 ay önce yarışmaya başvuruda bulunan İyidoğan, yarışmaya katılmaya hak kazandıktan sonra kazanacağı parayı şehit ailelerine bağışlamaya kara verdi. Yarışmada kendisine yöneltilen 8. soru sonrasında 15 bin lira kazanması üzerine de yarışmanın sunucusu Selçuk Yöntem, kendisine 15 bin liralık çeki uzattı. Çeki almayıp, bu paranın şehit Özatak'ın ailesine ulaştırılmasını isteyen Celil İyidoğan, "Beni 10'uncu kardeşleri olarak kabul ederlerse, bu parayı şehidimizin kardeşlerinin kullanımına sunmak istiyorum" dedi. Paraya ihtiyacının olmadığı gibi bir algının oluşmamasını istediğini söyleyen İyidoğan "Bizim en büyük zenginliğimiz birlikte yaşıyor olmamız" diye konuştu. İyidoğan'ın bu konuşmasının ardından atv stüdyolarında duygu dolu anlar yaşandı.

Ödülünü şehit ailesine bağışladı

'KEŞKE KAMPAN YAYA DÖNÜŞSE'
Şehidin hikâyesini Genelkurmay Başkanlığı sitesinden okuduğunu söyleyen İyidoğan, yarışma sonrasında SABAH'a şunları söyledi: "O an çok dokunaklıydı. Ezan ve bayrak, şehitlerin bize en güzel emanetidir. Bir o kadar da geride bıraktıkları aileleri... Onlar da bize emanettir. Özellikle son dönemde gün birlik ve beraberlik günüdür. Amacım böyle bir davranışın herkes tarafından sergilenmesi. Bunun bir kampanyaya dönüşmesi."

"O ARTIK BENİM 10'UNCU OĞLUM"
Şehidin babası Salih Özata da Celil İyidoğan'ın örnek davranışı karşısında ailece duygulandıklarını belirterek, "O da artık benim 10'uncu evladımdır" dedi. Baba Özata, "Bir yakınımın uyarması sonucu atv'deki yarışmayı açtım. Celil Bey'in konuşmalarını izlerken gözyaşlarımı tutamadım. Çok teşekkür ediyorum. Kendisini en kısa sürede arayıp bizzat teşekkür edeceğim" diye konuştu.

DİLEKÇE VERİP BÖLGEYE GİTTİ
Hakkâri'de köy korucusu Salih Özatak'ın çocuğu olan şehit Teğmen Özatak, Ankara'da kiraladığı bir evde 9 kardeşi ile birlikte yaşıyordu. Kara Harp Okulu'na girip teğmen olan Özatak, Hakkâri'deki dokuz kardeşini yanına almıştı. Kardeşlerinden en küçüğü 5, en büyüğü ise onlara annelik eden 23 yaşındaki ablaydı. YGS'ye hazırlanan kardeşinin başarılı olmasını istiyordu. Annesi Zübeyde Özatak'ı ise hiç aklından çıkarmıyordu. Bir ağabeyi Kazakistan'da öğretmen, bir kardeşi ise Hakkâri'de memurdu. Özatak, normalde Diyarbakır Cezaevi'nde görevliydi. Ama 2 teğmen arkadaşının Sur'da şehit olması üzerine dilekçe vererek Jandarma Özel Harekât'ta görev istemişti. "Onlar şehit olurken burada ne işim var" demişti. Ve çatışmalarda kahramanca mücadele ederken şehit oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kazandığı ödülü, şehidin kardeşlerine bağışladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN